Chodzi o wybudowaną 100 lat temu willę przy ul. Podchorążych 69a. W środku zachowały się m.in. elementy luksusowego wyposażenia, które przetrwały do dziś w dobrym stanie technicznym, np. grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach we wszystkich pomieszczeniach.
Jak napisał stołeczny konserwator zabytków w latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a.
Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na drugiej działce, kupionej przez Zbroskiego, stoi willa, w której pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków dokonali oględzin w związku z pełnionym nadzorem nad miejskimi obiektami.
"Ze względu na wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków" - poinformował stołeczny konserwator.
We wnętrzu domu przy ul. Podchorążych 69a zachowało się w bardzo dużym stopniu oryginalne wyposażenie, które pozwala wyobrazić jak luksusowo mieszkali ówcześni mieszkańcy. Jak przekazał konserwator, w dobrym stanie technicznym są drewniane boazerie holu i klatki schodowej, drzwi, drewniane schody i podłogi (w tym taflowe parkiety), kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny i sztukaterie.
Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), a nawet – szczyt mody w dwudziestoleciu - zachowany w łazience na pierwszym piętrze grzejnik łazienkowy ze stalowych rurek.
Postępowanie w sprawie wpisu willi do rejestru zabytków zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/