Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” wydało właśnie zbiór pieśni z okresu Powstań Śląskich, zgromadzonych przez Adolfa Dygacza – wybitnego etnografa, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej.
"Choć wydawać by się mogło, że o powstaniach powiedziano prawie wszystko, wciąż nadarzają się okazje umożliwiające ponowne sięgnięcie do zanikającego, cichego głosu powstańców. Jedną z nich stanowi aktualny dostęp do częściowo niepublikowanego archiwum śląskiego etnomuzykologa Adolfa Dygacza, które zostały przekazane do Muzeum przez spadkobierczynie. Znalazło się w nim miedzy innymi ponad dwieście pieśni powstańczych wraz z ich licznymi wariantami" – powiedziała autorka publikacji Agata Krajewska.
Antologia pt. "Skończone powstanie, złożona już broń...Zbiór pieśni powstańczych z archiwum Adolfa Dygacza" tworzy uporządkowany zbiór pieśni, częściowo zrekonstruowanych, w którym każdy z utworów stanowi pełne, zamknięte dzieło z nieznanymi dotąd wariantami melodycznymi i słownymi. Gratką dla odbiorców będzie zapewne dołączona do książki płyta, na której znajduje się 16 oryginalnych nagrań archiwalnych z takimi utworami jak "Do bytomskich strzelców", "Jasne słonko za te czarne góry" czy "Przyszło mi już przyszło" oraz 229 nagrań dźwiękowych z linią melodyczną utworów, które znajdziemy w publikacji.
Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2022 jest w woj. śląskim Rokiem Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. W latach 2019-21 analogicznie honorowano setne rocznice kolejnych powstań śląskich. Te trzy zrywy z lat 1919, 1920 i 1921 przesądziły o przynależności ważnej gospodarczo części Górnego Śląska do Polski - na przyłączonym w 1922 r. terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/