Już tylko do niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP) oglądać można ekspozycję „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”. To pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa dzieł duńskiego artysty; w stolicy Wielkopolski pokazywana jest od listopada.
Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka MNP Aleksandra Sobocińska, ekspozycja od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Z tego właśnie powodu prezentację wystawy w Poznaniu przedłużono o dwa tygodnie.
"Jako osoba kierująca promocją muzeum obawiałam się, że nie tak łatwo będzie skusić odbiorców sztuki do wizyty w naszym muzeum. Kuratorka wystawy Martyna Łukasiewicz od początku była przekonana, że Polaków, tak jak i ją, urzeknie malarstwo duńskiego mistrza" - powiedziała PAP Sobocińska.
"Udało się wzbudzić apetyt na Hammershoia, udało się przedstawić go Polsce, udało się oczarować kunsztem jego malarstwa, przepojonego światłem i spokojem. Bo to naprawdę wybitny artysta, posługujący się wysublimowanym językiem malarskim" – dodała.
Zainteresowanie wystawą spowodowało, że muzeum podjęło decyzję nie tylko o przesunięciu terminu jej zakończenia o dwa tygodnie, ale i o wydłużeniu godzin otwarcia muzeum w ostatnim tygodniu prezentacji. W sobotę wystawa czynna jest do godz. 20.00, w niedzielę od godz. 11.00 do 17.00.
"Muzeum przygotowało na ten czas, niemal codziennie, kolejne oprowadzania po wystawie. Natychmiast po ogłoszeniu programu spotkań, listy gości zapełniły się szczelnie. I choć nie ma już możliwości uczestnictwa w spotkaniach z przewodnikiem, przypominam, że każdy odwiedzający może skorzystać z przygotowanego audioprzewodnika po wystawie" – powiedziała Sobocińska.
Rzeczniczka podkreśliła, że opracowany przez kuratorkę wystawy audioprzewodnik zapewni wygodne, bezpieczne i satysfakcjonujące zwiedzanie.
"Niestety, w niedzielę definitywnie wystawę zamykamy, żegnamy wspaniałe obrazy, zachowując w pamięci duńską ciszę, promienie światła, nostalgię i harmonię, którą Hammershoi dzielił się z nami dzięki swoim obrazom" – powiedziała Sobocińska.
Na ekspozycji zgromadzono ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące zarówno kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty. Wystawa powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Prace pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.
Od marca wystawa pokazywana będzie w Muzeum Narodowym w Krakowie.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/