Umożliwienie przekazania samorządom środków z rezerwy subwencji oświatowej na organizacje dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej wprowadza rozporządzenie ministra edukacji i nauki.
Chodzi nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Projekt rozporządzenia opublikowano na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją, że nowelizacja została podpisana przez ministra, następnie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu epidemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 i nauczanie zdalne spowodowały, że kondycja psychofizyczna uczniów pogorszyła się. Jednocześnie samorządy jako organy prowadzące szkoły podnoszą, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna nie jest obecnie efektywnie realizowana, przede wszystkim ze względu na brak wystarczających środków finansowych przekazywanych im w subwencji oświatowej w stosunku do zwiększonych potrzeb w tym zakresie.
"Niewystarczające środki finansowe na zapewnienie uczniom zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej niezwłocznie po rozpoznaniu potrzeby takich zajęć, prowadzi do pogłębiania się i utrwalania problemów w uczeniu się i funkcjonowaniu, co często skutkuje, w dalszej perspektywie, potrzebą wdrożenia bardziej kosztownych rozwiązań organizacyjnych – specjalnej organizacji nauki i metod pracy lub indywidulanego nauczania" - czytamy.
Dlatego zgodnie z nowelizacją wprowadzona zostaje możliwość przekazania samorządom na organizacje dodatkowych zajęć specjalistycznych zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej środków z rezerwy subwencji oświatowej. Zaplanowana bowiem w ustawie budżetowej na 2022 r. kwota subwencji oświatowej nie ujmuje tego zadania, a jego realizacja wiąże się z koniecznością zapewnienia samorządom dodatkowych środków finansowych.
Jak podano w uzasadnieniu zapewnione zostaną także środki na realizację zajęć specjalistycznych w szkołach, dla których organem prowadzącym są ministrowie. Pochodzić będą one z budżetów właściwych ministrów.
W nowelizacji chodzi o organizację zajęć: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, poza wymiarem godzin tych zajęć ustalonym przez dyrektora danej szkoły.
Mają być one realizowane od 1 marca do 20 grudnia 2022 r. w publicznych i niepublicznych szkołach: podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.
Dodatkowe zajęcia specjalistyczne nie będą zaś realizowane w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych, w szkołach branżowych II stopnia, szkołach policealnych, szkołach dla dorosłych oraz szkołach polskich za granicą i zespołach szkół przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, konsularnych i wojskowych.
Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć.
Dyrektorzy szkół prowadzonych samorządy lub ministra chcące uzyskać środki na prowadzenie dodatkowych zajęć specjalistycznych muszą złożyć do 21 lutego 2022 r. do swojego organu prowadzącego informację o planowanych w szkole dodatkowych zajęciach, zgodnie z wzorem, który będzie opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W przypadku szkół prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, środki finansowe na dodatkowe zajęcia specjalistyczne będą przekazywane w formie dotacji celowej, na wniosek dyrektora szkoły. Wniosek będzie składany do organu rejestrującego.
Dotacja celowa na dofinansowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych będzie przekazywana na rachunek bankowy szkoły, w terminie do dnia 31 marca 2022 r.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
We wtorek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek zapowiedziała, że na organizacje dodatkowych zajęć przekazanych zostanie 180 mln zł. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mir/