Musimy być moralnie wrażliwi i otwarci na natchnienia boże - powiedział filozof i etyk z KUL ks. prof. Alfred Wierzbicki, który w czwartek odebrał Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego.
Ks. prof. Alfred Wierzbicki został uhonorowany przez Towarzystwo Jana Karskiego Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego, którego uroczyste wręczenie odbyło się w czwartek w Lublinie.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy o znaczenie wyróżnienia odpowiedział, że jest ono "bardziej zadaniem, aniżeli uwzględnieniem jakichś moich dokonań, które wcale nie są tak znaczące".
"Jeśli jakieś przesłanie płynie od Jana Karskiego to właśnie to, że nie można być kunktatorem, koniunkturalistą, ani wygodnie sobie w ciepełku domowym czy instytucjonalnym milczeć" - powiedział filozof i etyk z KUL.
Stwierdził, że również obecnie żyjący powinni mieć świadomość "wyzwań moralnych", z którymi muszą się mierzyć.
"Lubimy wszystko sprowadzać do konkretów, do czegoś wymiernego, jakby nasze życie było życiem polityków, a życie człowieka jest po prostu życiem człowieka i musimy być moralnie wrażliwi i otwarci na natchnienia boże" – powiedział.
Jak przekazało w komunikacie Towarzystwo Jana Karskiego, ks. prof. Wierzbicki został wyróżniony "za odwagę głoszenia prawdy w Kościele" i za to, że "staje przy tych, którym odbierana jest twarz i godność, których jest mniej, których prześladują i biją".
"Gdyby żył w okrutnym czasie wojennym, bez wahania stanąłby przy Janie Karskim" - oceniła wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego, jego bratanica i córka chrzestna Wiesława Kozielewska-Trzaska.
Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesława Kuleja. Emisja odznaczenia liczy trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek.
Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek oraz duchowny katolicki ksiądz Ibrahim Al-Sabbagh z Aleppo. Jak podkreśla Towarzystwo Jana Karskiego, obdarowana została nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie. Uhonorowany medalem został także Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), doktor Maciej Siekierski, historyk z Instytutu Hoovera, ks. prof. Andrzej Szostek, wybitny filozof-etyk, długoletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Krzysztof Simon z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki jest filozofem, publicystą i poetą. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, w latach 2006-14 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem kwartalnika "Ethos"; od 2006 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim. Opublikował m.in. kilka zbiorów esejów i felietonów społeczno-kulturalnych; był współautorem pracy "Wielkie tematy teologii" oraz książki "Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa". Jego debiutem poetyckim był tom "Jak ciemność w ciemności" (1991). Wydał dziewięć zbiorów wierszy.
W lutym 2021 r. odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich za "wagę i odwagę jego postawy i słowa: w nauczaniu, w publicystyce, w poezji i w życiu".(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mir/