Kilkunastu opozycjonistów z czasów PRL odebrało w piątek w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia, które w imieniu prezydenta wręczył im wiceprezes IPN, są przyznawane za działania na rzecz niepodległości, suwerenności i respektowania praw człowieka.
Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane od 2011 r. Podczas piątkowej uroczystości w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie uhonorowano kilkunastu działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–89, w tym dwoje – pośmiertnie. Za walkę na rzecz wolności i demokracji, sprzeciwianie się ówczesnym władzom, działalność związkową, udział w protestach czy kolportaż ulotek byli oni poddawani rozmaitym represjom: aresztowaniom, internowaniom i inwigilacji. W imieniu prezydenta Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Mateusz Szpytma: Polska pamięta. Może czekaliście przez wiele lat, ale doczekaliście się wyróżnienia, dokumentującego Wasz wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1989 roku.
W swoim wystąpieniu Mateusz Szpytma powiedział: „Polska pamięta. Może czekaliście przez wiele lat, ale doczekaliście się wyróżnienia, dokumentującego Wasz wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1989 roku”.
„W latach 70. i 80. mieliście przeciwko sobie pół świata. Walczyliście przeciwko wrogowi, który był bezwzględny, który miał mocodawców na Kremlu. Ten sam mocodawca, tylko w nieco innej osobie, dzisiaj niszczy kolejne państwo. Wolne państwo ukraińskie. Tam również tej wolności bardzo dzisiaj potrzeba” - podkreślił przedstawiciel IPN.
Jednym z odznaczonych jest Jerzy Zięty, uczestnik Ruchu „Wolność i Pokój” oraz członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ, biorący udział w redagowaniu i kolportażu czasopism podziemnych. W imieniu odznaczonych powiedział, że mieli oni to szczęście, że nie musieli walczyć z bronią w ręku.
„Mogliśmy prowadzić +rewolucję papierową+. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli teraz stawać z bronią” - zaznaczył.
Jednym z odznaczonych jest Jerzy Zięty, uczestnik Ruchu „Wolność i Pokój” oraz członek NZS UJ. W imieniu odznaczonych powiedział, że mieli oni to szczęście, że nie musieli walczyć z bronią w ręku.
Krzyże Wolności i Solidarności po raz pierwszy przyznano w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na Krzyżu Niepodległości z czasów II RP.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/