Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, jak i biżuteria, torebka wieczorowa – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”.
Otwarcie wystawy "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" zaplanowane jest na 18 marca br. w związku z przypadającą w tym dniu 42. rocznicą śmierci artystki. Organizatorzy wskazują, że będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki.
Na wystawie prezentowane będą obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou. W sumie będzie można zobaczyć 60 prac Tamary Łempickiej: 42 obrazy olejne, 15 rysunków, 3 grafiki. Wśród najbardziej znanych obrazów są m.in. „Dziewczyna w zielonej sukience”, „Kizette na balkonie”, „Pierwsza komunia”, „Saint Moritz”.
Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie uzupełniona będzie o pamiątki osobiste malarki. Wśród przedmiotów należących do Łempickiej znajdzie się na przykład szkicownik, podróżna paletka malarska, skórzane rękawiczki, torebka wieczorowa oraz liścik miłosny, który artystka otrzymała od swojego drugiego męża Raula Kuffnera wraz z dołączonym do niego kwiatem szarotki. Na wystawie będzie można zobaczyć niezwykle cenną biżuterię artystki, w tym słynny pierścień z topazem okutym w srebro, który malarka otrzymała od Gabriele’a D’Annunzio.
„Dla Tamary Łempickiej przedmioty miały ogromne znaczenie, ponieważ na ich podstawie budowała swój wizerunek. Dzisiaj byśmy powiedzieli, że była prawdziwą self-made woman, która bardzo świadomie podchodziła do przedmiotów, którymi się otaczała. Pokazując przepych i blichtr za pomocą bogatej biżuterii chciała też pokazać swoją pozycję, którą osiągnęła jako artystka” – zaznaczyła Aleksandra Blonka-Drzażdżewska z Muzeum Narodowego w Lublinie.
Kurator wystawy Łukasz Wiącek uzupełnił, że wśród memorabiliów znajdą się też fotografie pochodzące z rodzinnego albumu artystki, w tym zdjęcia portretowe Tamary, wykonane na zamówienie oraz kadry z jej prywatnego życia. „Te fotografie są o tyle istotne, że prezentują trochę mniej znaną część życia Tamary Łempickiej, czyli okres w trakcie II wojny światowej i po niej, gdzie Tamara przeprowadza się początkowo do Nowego Jorku, a później bardzo szybko odnajduje się w środowisku Hollywood” – przypomniał Wiącek.
Dodał, że ze wspomnień Łempickiej wynika, że przyjaźniła się bardzo z Gretą Garbo, jedną z najsłynniejszych aktorek srebrnego ekranu. „Tamara wielokrotnie fotografowała się stylizując na Gretę Garbo, czego dowodem jest jedna z fotografii, którą zaprezentujemy. Druga fotografia powstała jeszcze w Paryżu, natomiast wielokrotnie była przedrukowywana w Stanach Zjednoczonych. Tamara chętnie dzieliła się nią z dziennikarzami, jak i przyjaciółmi. Z tym, że dla najbliższych zawsze okraszała ją przepiękną kaligrafią, czasem tylko podpisem, a czasem sentencją” – powiedział kurator wystawy.
Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 sierpnia br.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/