Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi brutalne naruszenie prawa międzynarodowego. z niepokojem odnotowuję poparcie dla wojny ze strony przywódców Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, z ust których padają słowa niegodne sług Chrystusa – podkreśla prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do papieża Franciszka.
"Z okazji dziewiątej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz łask Bożych w pełnieniu misji prowadzenia Kościoła Powszechnego i sprawowaniu posługi apostolskiej" – podkreślił w liście prezydent.
Zwrócił uwagę, że dziewiąty rok pontyfikatu papieża Franciszka miał szczególne znaczenie dla Polski i Polaków.
"To rok tak długo wyczekiwanej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej, a także męczennika, młodego księdza Jana Machy z Katowic, który oddał życie za to, że odważnie pomagał ludziom potrzebującym w mrocznym czasie wojny i okupacji niemieckiej w Polsce. W tych dniach, po ataku Rosji na Ukrainę, błogosławiony ks. Jan Macha stał się dla nas wszystkich wyrazistym wzorem i przykładem odwagi w służbie potrzebującemu człowiekowi, nawet za cenę własnego życia. Jesteśmy wdzięczni Ojcze Święty za dar tych nowych błogosławionych" – zaznaczył Andrzej Duda.
"Nie spodziewaliśmy się, że dziesiąty, jubileuszowy rok pontyfikatu przyjdzie Waszej Świątobliwości rozpoczynać – w tak szokujących dla całej społeczności międzynarodowej okolicznościach. Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi brutalne naruszenie prawa międzynarodowego oraz zasad pokojowego współżycia pomiędzy narodami. Z niepokojem odnotowuję przy tym poparcie dla wojny ze strony przywódców Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, z ust których padają słowa niegodne sług Chrystusa. Cały chrześcijański świat powinien im się stanowczo sprzeciwiać" – napisał prezydent.
Jak zaznaczył, "w tych dramatycznych chwilach modlitwa i odważne apele Waszej Świątobliwości, nawołujące do zaprzestania agresji ze strony najeźdźcy i wojny, nieustannie płynące ze Stolicy Piotrowej, nie pozwalają zgasnąć nadziei, że nastąpi opamiętanie i możliwy będzie powrót do życia w pokoju".
"Polska z solidarnym współczuciem szeroko otworzyła granice dla uchodźców z Ukrainy, ludzie doświadczeni potwornościami wojny znajdują u nas bezpieczne schronienie i opiekę" – podkreślił prezydent Duda.
"Dziękując Ojcze Święty, raz jeszcze, za dar Twojego pontyfikatu, pragnę zapewnić o woli i gotowości Rzeczypospolitej Polskiej do dalszego pogłębiania współpracy ze Stolicą Apostolską w dążeniu do umacniania pokojowego współistnienia narodów w Europie oraz na całym świecie" – dodał. (PAP)
ero/ joz/