Zmarł pilot, żołnierz AK Ryszard Witkowski „Orliński”, jeden z pięciu pierwszych wyszkolonych w Polsce pilotów śmigłowcowych, pilot doświadczalny, harcerz, żołnierz Armii Krajowej w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawa AK. O śmierci poinformowało w poniedziałek Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z głębokim żalem żegnamy pilota Ryszarda Witkowskiego "Orlińskiego", harcerza, żołnierza Armii Krajowej w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawa AK, uczestnika osłony zrzutów materiałowych na placówce "Solnica" k. Grodziska Mazowieckiego, a następnie współpracownika komórki "Foto" Delegatury Rządu na Kraj, dokumentalistę, autora wielu fotografii okupacyjnych i wojennych z rejonów podwarszawskich oraz zdjęć zniszczonej Warszawy. Po wojnie zasłużonego pilota doświadczalnego, instruktora i eksperta lotniczego, Kawalera Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, darczyńcę i przyjaciela Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ryszard Witkowski urodził się 9 maja 1926 r. w Milanówku (Mazowieckie). W czasie II wojny światowej należał do Narodowej Organizacji Wojskowej. Walczył też w Armii Krajowej w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawa. Uczestniczył m.in. w osłonie zrzutów materiałowych na placówce "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego. Następnie był współpracownikiem komórki "Foto" Delegatury Rządu na Kraj.
Witkowski był dokumentalistą, autorem wielu fotografii okupacyjnych i wojennych z rejonów podwarszawskich oraz zdjęć zniszczonej Warszawy.
Witkowski był dokumentalistą, autorem wielu fotografii okupacyjnych i wojennych z rejonów podwarszawskich oraz zdjęć zniszczonej Warszawy. Po wojnie był założycielem Koła Lotniczego w Szkole Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda. W 1945 r. ukończył kurs szybowcowy w Rzadkowie, a w 1946 kurs samolotowy w Ligotce Dolnej. Uprawiał latanie sportowe, startował m.in. w Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych. Przez wiele lat pracował w Głównym Instytucie Lotnictwa.
W 1950 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną podczas wojny. Po amnestii w 1955 roku zainteresował się śmigłowcami. Jako śmigłowcowy pilot doświadczalny wykonywał w Instytucie Lotnictwa próby śmigłowców. Zasiadał w jury na międzynarodowych zawodach śmigłowcowych.
Międzynarodowa Federacja Lotnicza uhonorowała go Złotym Medalem Wiropłatowym. Na tematy związane z wiropłatami wykładał w Anglii i w Libii. Został odznaczony m.in. dyplomem Paula Tissandiera, tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego przez Aeroklub Polski, Medalem 50-lecia Polskiego Lotnictwa Sportowego 1919–1969, Złotym Medalem Wiropłatowym 2017, przez Komisję Wiropłatową Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Był również darczyńcą i przyjacielem Muzeum Powstania Warszawskiego. Swoje życie opisał w autobiograficznej opowieści "Sześć stopni swobody". (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/