Tuż za wschodnią granicą Rzeczpospolitej toczy się wojna narodu ukraińskiego z imperium zła. Ukraina i Ukraińcy walczą w imieniu każdego z nas – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W sobotę w Krakowie odbyły się obchody Święta 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
„Tuż za wschodnią granicą Rzeczpospolitej toczy się wojna narodu ukraińskiego z imperium zła. Ukraina i Ukraińcy walczą w imieniu każdego z nas, bo jestem przekonany, że każdy z nas jest tym, który chce stawać po stronie dobra przeciwko złu, które spersonalizowało się w wojskach Federacji Rosyjskiej i ich przywódcy” – powiedział.
Jak podkreślił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, tegoroczne uroczystości mają charakter szczególny. „Tuż za wschodnią granicą Rzeczpospolitej toczy się wojna narodu ukraińskiego z imperium zła. Ukraina i Ukraińcy walczą w imieniu każdego z nas, bo jestem przekonany, że każdy z nas jest tym, który chce stawać po stronie dobra przeciwko złu, które spersonalizowało się w wojskach Federacji Rosyjskiej i ich przywódcy” – powiedział.
W ramach obchodów szef Urzędu ds. Kombatantów wręczył medale Pro Patria i Pro Bono Poloniae. Wyróżnienia Pro Patria za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Kasprzyk przyznał dla: Wiesława Czerwienia, Mariusza Godka, Janusza Kozłowskiego i Jacka Stawoskiego. Medale Pro Bono Poloniae za upowszechnianie wiedzy o walkach niepodległościowych i krzewienie postaw patriotycznych otrzymali: Jan Znamiec, Andrzej Żmudzki i Franciszek Żmudzki. Uroczystość nadania medali odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa.
Wcześniej uczestnicy obchodów złożyli hołd ofiarom zbrodni katyńskiej przy krzyżu katyńskim. Miejscem uroczystości był też Wawel, gdzie m.in. złożono kwiaty przy sarkofagach: patrona 8. Pułku Ułanów Józefa Poniatowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.
Historia 8. Pułku Księcia Józefa Poniatowskiego sięga grudnia 1784 r. Jednostka brała udział w wojnach napoleońskich, a w czasie Wiosny Ludów i Powstania Węgierskiego w działaniach armii austriackiej. Po przejściu Pułku na służbę Rzeczypospolitej 1 listopada 1918 r. jednostka uczestniczyła w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. pułk wszedł w skład Krakowskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. bryg. Zygmunta Piaseckiego, która należała do Armii „Kraków”. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ mmu/