
Latem działania kulturalne i edukacyjne przenoszą się na zieloną przestrzeń obok gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. W programie m.in. kino plenerowe, warsztaty, spotkania oraz muzyczne popołudnia. Początek wakacyjnych wydarzeń w sobotę, 12 lipca, od godz. 11.
- Pośród kwitnących roślin i ziół, gdzie natura spotyka się z kulturą, Muzeum POLIN organizuje międzypokoleniowe spotkania. Motywem przewodnim tegorocznych wydarzeń w ramach „POLIN na Łące” jest odpoczynek – poinformowała PAP Aleksandra Sieluk z działu komunikacji placówki.
„A wszystko odbywać się będzie w miejscu, które już w samej nazwie zachęca do zatrzymania się na chwilę – bo POLIN po hebrajsku znaczy »Tu odpocznij«” – zaznaczają muzealnicy i zapraszają na zieloną łąkę w sercu Muranowa, która jak co roku będzie stanowić centrum letnich wydarzeń.
Tegoroczna edycja „POLIN na Łące” zagłębi się w tematy związane z naturą, ekologią, świadomym ruchem, byciem offline i dobrostanem. Będzie można dowiedzieć się więcej o dziko rosnących ziołach, stworzyć kwiatowe pocztówki oraz bliżej zapoznać się z ideą szabatu i jego rolą w odpoczynku. W lipcowe popołudnia Muzeum POLIN zapewni muzyczne, a w sierpniowe – filmowe wrażenia.
„POLIN na Łące” rozpocznie się 12 lipca bogatym w wydarzenia weekendem pełnym zapachów ziół i natury. To okazja do stworzenia własnych kompozycji: kadzideł z ziół z polskich łąk, kwiatowych pocztówek metodą cyjanotypii czy mat węchowych dla swoich czworonogów. Na najmłodszych czekać będą animacje rodzinne. A pierwsze wspólne letnie popołudnie na muzealnym skwerze zwieńczy DJ set Rachel & Miszka.
Ponadto przez całe lato w muzeum odbywać się będą cykle spotkań. W programie znajdzie się między innymi „Hejmisz – Szabatowe spotkania o dobrostanie”.
Okazuje się, że Żydzi też mają hygge. Hejmisz to słowo wywodzące się z języka jidysz kojarzące się z dobrostanem, dbałością o siebie, uważnością, mindfulness.
Spotkania o dobrostanie będą okazją, aby porozmawiać z ekspertami z Polskiego Instytutu Mindfulness o detoksie cyfrowym oraz z przedstawicielami Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa o świadomym korzystaniu z urządzeń elektronicznych i wpływie technologii na nasze funkcjonowanie.
„Żyjemy w świecie, w którym nadmiar informacji i bodźców często odbiera nam zdolność do głębokiej koncentracji. Tradycja żydowska proponuje na to sposób – rezygnację z technologii na czas szabatu, żeby w pełni zanurzyć się w relacje, i ciszę, i móc się zregenerować” – zaznaczono w programie tych spotkań, które odbędą się w piątki 25 lipca, 8 sierpnia, 29 sierpnia w godz. 18-20.
Osobom lubiącym aktywność fizyczną proponowane będą zajęcia ruchowe „Seniorzy na Łące, czyli gimnastyka na świeżym powietrzu metodą Moshe Feldenkraisa”. Dla najmłodszych Muzeum POLIN przygotowało „Mini POLIN na Łące” – zajęcia sensoryczne inspirowane miniwystawą „POLIN. Tu Odpocznij”.
W sierpniu letni program uzupełni kino plenerowe z wieczornymi projekcjami filmów dokumentalnych. Letni cykl wydarzeń zakończy się szabatowym piknikiem, któremu towarzyszyć będą opowieści o szabacie oraz smakach lwowskiej kuchni żydowskiej.
„Muzeum POLIN zaprasza do wspólnego spędzania czasu, sięgania do korzeni tradycji i budowania relacji w rytmie natury. +POLIN na Łące+ to przestrzeń dla wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Na większości wydarzeń są także mile widziani czworonożni przyjaciele” – zaznaczono w programie tej wakacyjnej imprezy.
Szczegóły programu wydarzeń „POLIN na Łące” i informacje o bezpłatnych wejściówkach – na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Tegoroczna edycja wakacyjnych spotkań rozpoczyna się 12 lipca i potrwa do 30 sierpnia. (PAP)
Anna Bernat
abe/ wus/