Po raz 21. w Łodzi odbywa się Kolorowa Tolerancja - społeczna akcja przeciw różnym formom nietolerancji, rasizmu, ksenofobii i wandalizmu. W tym roku przebiega pod hasłem „Dobre słowa”, a jednym z jej wydarzeń było odsłonięcie muralu z antywojennym przesłaniem.
"Kolorowa Tolerancja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Akcja rozpoczęła się 21 lat temu. Pochodzący z Łodzi mieszkańcy Izraela przyjechali do rodzinnego miasta i byli zszokowani tym, jak wiele antysemickich napisów i rysunków zobaczyli na łódzkich murach. Wtedy całe miasto dosłownie w nich tonęło. Przez lata Kolorowa Tolerancja się zmieniła, robimy dużo warsztatów, spotkań i akcji, jednak walka z mową nienawiści i nauka szacunku i empatii nadal jest najważniejsza" – podkreśliła dyrektorka Centrum Dialogu Joanna Podolska.
Akcja odbywa się co roku 21 marca - w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Co roku łódzcy uczniowie i przedstawiciele władz miasta zamalowują obraźliwe napisy na murach. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje - trwająca edycja przebiega pod hasłem "Dobre słowa".
Jednym z pierwszych wydarzeń Kolorowej Tolerancji był finał warsztatów graffiti z Dariuszem Paczkowskim oraz młodzieżą polsko-ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z "Piekarni Wartości" przy Stowarzyszeniu Monar. Młodzież wspólnie wykonała mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22; ma on przesłanie antywojenne.
W programie Kolorowej Tolerancji znalazły się też warsztaty dla rodzin polsko-ukraińskich z twórczego tworzenia haseł na transparentach i warsztaty dla licealistów "Dobra Wymowa".
Centrum Dialogu nawiązało współpracę z dwoma klubami sportowymi z Łodzi: ŁKS i Widzew. Dla piłkarzy z Akademii ŁKS Łódź i Akademii Widzewa zorganizowano Żywą Bibliotekę, czyli rozmowę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów. Podczas tej specjalnej edycji Żywej Biblioteki Łódź będzie można porozmawiać m.in. z byłą narkomanką, lesbijką, mamą dziecka transpłciowego, mamą dziecka w spektrum autyzmu, mamą zastępczą, osobą na wózku inwalidzkim, Ukrainką, Żydem. W programie znalazły się także dwa spacery: po stadionie ŁKS i po stadionie Widzewa.
Będzie też debata "Czy wy tego nie widzicie?! Łódzkie ulice hańby 20 lat temu i dzisiaj", podczas której Joanna Podolska, socjolog i badacz kultury kibicowskiej Jacek Burski oraz przewodnik po Łodzi Bartek Mielniczek będą zastanawiać się, Czy Kolorowa Tolerancja zmieniła ulice Łodzi i samych łodzian. Zaplanowano też pokaz filmu "Look around" Marty Ossowskiej i Olgi Pasek.
Partnerem Kolorowej Tolerancji są Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft i Towarzystwo Sportowe Iron Man, organizatorzy projektu "Warsztaty antydyskryminacyjne na stadionach. Lekcje na stadionie Widzewa i kilku innych stadionach" oraz Poleski Ośrodek Sztuki.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mhr/