W Łowiczu (woj. łódzkie) trwają uroczystości z okazji 30-lecia erygowania diecezji łowickiej. Tradycja łączy się tu ze współczesnością, która przynosi także trudne chwile. Jesteśmy czynem z uchodźcami z Ukrainy – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
W uroczystościach jubileuszowych w Łowiczu, połączonych z ponownym złożeniem w krypcie miejscowej bazyliki katedralnej szczątków ośmiu prymasów Polski, uczestniczą m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, a także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
"Oto dzisiaj nowe łączy się ze starym. Tradycja łączy się ze współczesnością, która przynosi także trudne chwile. Jesteśmy czynem z uchodźcami z Ukrainy – powiedział podczas mszy świętej abp Pennacchio.
Po mszy, podczas której homilię wygłosił prymas abp Polak, w kryptach zostaną, po remoncie podziemi, złożone doczesne szczątki ośmiu arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski. Groby czterech prymasów są w podziemiach prezbiterium.
Diecezję łowicką powołał 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus". Diecezja podlega metropolii łódzkiej. Liczy prawie 600 tys. wiernych, a poza Łowiczem obejmuje m.in. Kutno, Skierniewice, Rawę Mazowiecką, Łęczycę i Głowno w woj. łódzkim oraz Żyrardów, a także Sochaczew w woj. mazowieckim.
Administracja kościelna diecezji podzielona jest na 167 parafii w 21 dekanatach. W diecezji pracuje ponad 400 księży i prawie 400 osób zakonnych, a główną świątynią jest bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu.
Od powołania diecezji w 1992 r. jej ordynariuszem był biskup Alojzy Orszulik (1928-2019). Od 2004 r. funkcję tę pełni biskup Andrzej Dziuba.
Łowicz – na co wskazują hierarchowie kościelni i historycy – był przez lata siedzibą prymasów Polski, a zatem faktycznie drugą stolicą kraju, bo prymas podczas bezkrólewia był interreksem. W XVI i XVII w. Łowicz nazywano Wawelem Mazowsza. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ joz/