Kilka dni po ogłoszeniu podpisania kontraktu Deutsche Grammophon z Bruce’m Liu, wytwórnia wydała nagranie Nokturnu cis-moll, nr 20, op. posth Fryderyka Chopina jako e-singiel - poinformował PAP dyrektor działu Klasyki i Jazzu Universal Music Polska, Piotr Rzeczycki.
Deutsche Grammophon we wtorek podpisało kontrakt na wyłączność z Bruce’m Liu, zwycięzcą zezłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Kilka dni po ogłoszeniu podpisania kontraktu Yellow Label wydała nagranie Nokturnu cis-moll, nr 20, op. posth Fryderyka Chopina jako e-singiel. Kolejne e-single ukażą się jeszcze w 2022 roku.
Pianista planuje wydanie na razie dwóch albumów. Na pierwszym z nich znajdzie się repertuar Chopina i Rameau. "Będzie odzwierciedlał pragnienie pianisty, by zgłębić muzykę swojego miejsca urodzenia i osobiste związki z Francją" - podano. Drugi album będzie zawierał nagranie II koncertu fortepianowego Czajkowskiego, dzieła, którym Bruce Liu zadebiutował w Wielkiej Brytanii na początku tego miesiąca.
Aktualnie Bruce Liu jest w trasie koncertowej z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. W programie tournée, poza Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, znalazły się również dzieła Stanisława Moniuszki oraz Symfonie Brahmsa i Griega. Podczas tournee wystąpi w najważniejszych ośrodkach kulturalnych Florydy m.in. Dr. Phillips Center w Orlando, Artis Naples w Naples, Van Wezel Performing Arts Hall w Sarasocie. Tournee zakończy się 5 kwietnia koncertem w Arsht Center Knight Concert Hall w Miami. Tournée Orkiestry Filharmonii Narodowej jest współorganizowaneprzez Instytut Adama Mickiewicza.
Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się w Chinach w 1997 roku w Paryżu i przeniósł się z ojcem do Montrealu w wieku sześciu lat. Mówi płynnie po mandaryńsku i dorastał w otoczeniu chińskiej kultury, implementując szybko wpływy kultury Ameryki Północnej, a także historii i tradycji muzycznych Europy. W latach 2011-2018 studiował pod kierunkiem Richarda Raymonda w Montreal Conservatoire, gdzie w wieku zaledwie 15 lat zdobył główną nagrodę na Orchestre symphonique de Montréal Competition. Ten sukces zachęcił go do dalszej kariery pianisty. Obecnie jest studentem Dang Thai Sona (zwycięzcy X Konkursu Chopinowskiego). Artysta jest zdeterminowany, aby wśród wielu zajęć związanych z muzyką znaleźć czas na inne pasje, takie jak pływanie, szachy, karting, kino, jazz i historia. Jak wyjaśnia: "To właśnie równowaga między wszystkimi moimi hobby sprawia, że tworzę muzykę w świeższy sposób". (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/