Simone Kermes wystąpi jako solistka w „Pasji według św. Jana” Bacha. Koncert, który odbędzie się w sobotę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, zostanie poświęcony pamięci ofiar wojny w Ukrainie 2022.
Po koncercie w Warszawie artyści wystąpią 14 kwietnia o godz. 19.30 w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu. Podczas koncertów w Warszawie, oraz w Wiedniu wystąpią soliści: Simone Kermes - sopran, Sung Min Song - tenor, Artur Janda - bas (Jezus), Rafał Tomkiewicz - kontratenor, Łukasz Górczyński - bas (Piłat), Aleksander Kunach - tenor (Ewangelista) wraz z Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka oraz Zespołem Wokalnym Warszawskiej Opery Kameralnej.
Pasja jako forma muzyczna powstała w XII wieku, jej tekst opiera się na którymś z ewangelicznych opisów Męki Pańskiej. "Włoskie słowo passio oznacza cierpienie. Rozkwit tej formy przypada na średniowiecze, renesans, barok. Później uprawiano ją, ale nie odegrała większej roli w historii muzyki. Dopiero ostatnie lata wskazują na większe zainteresowanie tą formą" - napisała w książce "ABC Form Muzycznych" Danuta Wójcik.
Tematykę pasyjną poruszał również powstały w X wieku dramat liturgiczny. Opierał się on na dialogu niewiast przybyłych do grobu Chrystusa. "Kogo szukacie(Quem Queritis) - padało pierwsze pytanie w ich stronę i stąd wziął się zwyczajowy tytuł misterium.
Najsłynniejsze pasje skomponował Jan Sebastian Bach - to "Pasja według św. Mateusza" z 1729 r. i napisana sześć lat wcześniej "Pasja według św. Jana". Do naszych czasów zachowały się również fragmenty "Pasji według św. Marka", którą wcześniej sprzedał na aukcji jeden z synów Bacha, a później uznano ją za zaginioną. Nad rekonstrukcją utworu przez 25 lat pracował założyciel i dyrektor naczelny i artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski. Pasja została wykonana w 2005 r. w 320. rocznicę urodzin kompozytora.
Pierwsze wykonanie Pasji wg. Św. Jana odbyło się w 1724 w Wielki Piątek w Kościele św. Mikołaja w Lipsku. Na tekst pasji składają się dwa rozdziały Ewangelii św. Jana: J 18,1-40 oraz J 19,1-42 (od pojmania Jezusa do złożenia Jego ciała do grobu po ukrzyżowaniu). (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/