W zabytkowym, XVI-w. drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej (Małopolskie) dobiegły końca prace konserwatorskie przy zespole marmurowych epitafiów, chrzcielnicy, a także unikatowych, żelaznych drzwi – zakomunikowała diecezja bielsko-żywiecka.
Diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz wyjaśnił, że wykonane w początkach XIX w. epitafia z czarnego marmury dębnickiego umieszczone zostały w ścianach prezbiterium kościoła.
„Epitafia upamiętniają zmarłych członków rodu Cieńskich i Wysockich, którzy byli kolatorami kościoła. Najpierw - przez XVII i XVIII w. - kościołem opiekowali się Cieńscy, a w XIX w. rodzina Wysockich. Upamiętnieni zostali pochowani pod posadzką kościoła oraz w odkrytej w czasie prac renowacyjnych nieznanej do tej pory krypcie pod głównym ołtarzem” – powiedział duchowny.
Na ścianie kościoła znalazły się też m.in. tablice upamiętniające miejscowych proboszczów zmarłych w XIX w. – ks. Antoniego Gibasińskiego i ks. Jana Antosiewicza.
Ks. Tracz podkreślił, że blask odzyskała marmurowa chrzcielnica z przełomu XVIII i XIX w. z pierwotnie złoconą, trybowaną, neoklasycystyczną nakrywą.
W świątyni przeprowadzono jednocześnie konserwację unikatowych, okutych w romboidalną kratownicę drzwi z początku XVI w., zdobionych kołatką w kształcie renesansowej rozety i wizjerem. „Forma drzwi wskazuje, iż pierwotnie znajdowały się najprawdopodobniej w szlacheckim dworze, być może w pałacu w Polance Wielkiej, a następnie drzwi trafiły na chór do kościoła” – dodał ks. Szymon Tracz.
Prace w Polance Wielkiej były realizowane w ramach projektu pod nazwą „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym”.
Projekt obejmuje sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Remonty są niezbędne, by obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.
Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.
W XVI-w. drewnianym kościele w Polance Wielkiej remont objął już m.in. wymianę pokrycia hełmu zabytkowej wieży i przywróceniu jej pierwotnego poszycia gontowego. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/