„Fajer u Hrabiny” – fajer to po śląsku święto – odbędzie się 29 kwietnia w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej w ramach Nocy Muzeów. Impreza poświęcona będzie Joannie Schaffgotsch, ważnej kobiecej postaci śląskiej historii, zwanej matką śląskiego przemysłu.
W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Joanny Schaffgotsch – zwanej matką śląskiego przemysłu wychowanki legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli.
"Podczas tegorocznej Nocy Muzeów postanowiliśmy skupić się wokół postaci Joanny Schaffgotsch i przygotować program, który niemal w każdym punkcie nawiązuje do jej życia i losów, a także czasów, w których żyła" – poinformował dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej Krzysztof Gołąb.
Wydarzenie potrwa od godz. 16 do 23. Poprowadzi je prezenterka telewizyjna, a zarazem autorka filmu dokumentalnego o Joannie Schaffgotsch – Anna Popek. Udział wymaga wcześniejszej rezerwacji, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej zaprezentują przedstawienie pt. "Śladami Joanny". Następnie grupa Mme Chantberry, zajmująca się kostiumologią i krawiectwem artystycznym, zabierze uczestników w podróż do świata mody z czasów, w których żyła hrabina Joanna.
Odbędzie się też wykład i prezentacja na temat obyczajów z drugiej połowy XIX wieku - będzie można poznać m.in. różne zabiegi kosmetyczne, nie zabraknie również pokazu strojów. Zainscenizowany zostanie podwieczorek z tamtych czasów, podczas którego będzie można zaznajomić się z etykietą obowiązującą przy stole, a miłośnicy tańca wezmą udział w warsztatach kontredansa, prowadzonych przez instruktorkę Alenę Bialovą.
Uczestnicy imprezy poznają kulisy powstawania filmu dokumentalnego "Joanna Gryzik – Śląski Kopciuszek" oraz porozmawiają z jego autorką, Anną Popek, a następnie obejrzą ten film. "Przybliża on niezwykłe losy hrabiny Joanny, zwanej właśnie śląskim Kopciuszkiem, która urodziła się w ubogiej robotniczej rodzinie, a za sprawą Karola Goduli odziedziczyła ogromny majątek, który wielokrotnie pomnożyła" – przypomniał Krzysztof Gołąb.
Po projekcji filmu przewidziano spotkanie z historykiem Arkadiuszem Kuzio–Podruckim oraz społecznikiem i pisarzem Maciejem Mischokiem, którego tematem będzie rodzina Schaffgotsch. Na zakończenie muzealnej podróży w czasie odbędzie się prapremiera koncertowej wersji fragmentów widowiska muzycznego w wykonaniu artystów scen polskich: Justyny Bujak, Pauliny i Michała Dziedziców, Aleksandry Golombek, Zofii Garganisz, Szczepana Szostoka oraz zespołu Opera Art. Ensemble.
W tym dniu w muzeum będzie również możliwość oglądania wystaw towarzyszących wydarzeniu. Jedna z nich to wystawa planszowa pt. "Z dziejów rodu Schaffgotschów", a druga to wystawa prac konkursowych laureatów XXI Festiwalu Małych Ojczyzn Lokalnych. Istnieje także możliwość zwiedzenia wystawy stałej muzeum "Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej".
Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Gryzik (1842-1910) to jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii. Po śmierci ojca w wieku kilku lat trafiła do domu Karola Goduli - żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorcy, okrzykniętego mianem króla cynku. Matka oddała ją pod opiekę jego służącej, a swojej przyjaciółki. Joanna zaprzyjaźniła się z Karolem Godulą, a po jego śmierci okazało się, że jest jego główną spadkobierczynią. Odebrała staranne wykształcenie, a następnie wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha i pomnożyła otrzymany w spadku majątek, angażując się także w działalność społeczną, fundując szkoły, sierocińce i kościoły. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/