Jeszcze w tym roku zakończy się konserwacja dwóch bloków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. W przyszłości m.in. w nich mieściła się będzie nowa muzealna ekspozycja główna – poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Prace rozpoczęły się późną jesienią 2010 roku. Konserwacja objęła wszystkie zachowane oryginalne elementy oraz wyposażenie bloków więźniarskich 2 i 3, które nie uległy większym przekształceniom po okresie funkcjonowania obozu. Kierownik prac prof. Ireneusz Płuska z krakowskiej ASP powiedział, że roboty remontowo-budowlane dobiegły końca. Pozostały drobne prace kosmetyczne, jak korekty kolorystyczne na ścianach, a także przy spatynowaniu drewnianych elementów, które uzupełniły oryginalną stolarkę.
Podczas prac konserwatorzy odkryli na ścianach duże więźniarskie malowidła wykonane w czasie istnienia obozu. Przedstawiają scenki ilustrujące, jak powinno się dbać o higienę.
Prace konserwatorskie zostały sfinansowane w zdecydowanej większości z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Z tego źródła, a także z ministerstwa kultury, Muzeum pozyskało pieniądze na realizację dwóch projektów: konserwacja dwóch bloków w byłym Auschwitz I, a także pięciu baraków w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, która została zakończona jesienią ubiegłego roku. Ogółem placówka otrzymała z tych źródeł około 21,95 mln zł. Wartość obu projektów zamknęła się kwotą ok. 22,3 mln zł.
Podczas prac konserwatorzy odkryli na ścianach duże więźniarskie malowidła wykonane w czasie istnienia obozu. Przedstawiają scenki ilustrujące, jak powinno się dbać o higienę.
Placówka aktualnie realizuje jeszcze jeden projekt finansowany głównie z pieniędzy europejskich. W latach 2012-2015 z tego źródła napłynie 4 mln euro, czyli 95 proc. kosztów, na m.in. na poprawę bezpieczeństwa przechowywania zbiorów i prace konserwatorskie przy dwóch barakach drewnianych.
Głównym źródłem finansowania prac konserwatorskich jest obecnie Fundacja Auschwitz-Birkenau. Ma za zadanie zgromadzić 120 mln euro, z których coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne prace nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły 100 mln euro. Kwota zgromadzona na koncie pozwoliła na rozpoczęcie przygotowań do prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Przed rokiem 1989 konserwacje w Muzeum finansowane były z funduszy polskich. W latach 90. placówka otrzymała pieniądze na konserwację kilku baraków drewnianych m.in. od Belgii, Grecji i Luksemburga.
Scenariusz nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz jest gotowy. Zakłada ukazanie niemieckiego obozu jako ośrodka zagłady Żydów, obozu koncentracyjnego i miejsca dehumanizacji. Wstępny harmonogram prac, kosztorys stworzenia i konserwacji poobozowych budynków, w których się znajdzie, Muzeum przesłało już do ministerstwa kultury.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło blisko 1,5 mln osób. (PAP)
szf/ abe/ jbr/