Z rosnącą liczbą odwiedzających turystów oraz podmiotów zainteresowanych przewozami komercyjnymi rozpoczyna nowy sezon turystyczny Parowozownia Wolsztyn (Wielkopolskie). W przyszłym tygodniu świętować będzie 115-lecie istnienia.
Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia na świecie, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze. Historia parowozowni sięga 1907 r. Obecnie działa ona jako instytucja kultury województwa wielkopolskiego.
Jak powiedziała PAP Anita Kubaś z Parowozowni Wolsztyn, ostatnie dwa lata były dla instytucji trudne. Z powodu pandemii ruch turystyczny był ograniczony, nie odbywały się też komercyjne przewozy pociągami prowadzonymi przez parowozy z Wolsztyna.
"Obecnie widzimy wreszcie rosnącą liczbę zwiedzających, przyjeżdża więcej wycieczek szkolnych. Pojawiają się goście z zagranicy - mamy coraz więcej turystów m.in. z USA i Wielkiej Brytanii. Cieszy nas też, że mamy coraz więcej zapytań w kwestii organizacji przewozów komercyjnych" - powiedziała.
Parowozownia Wolsztyn przygotowuje się do przyszłotygodniowego, oficjalnego rozpoczęcia sezonu. Po raz kolejny, tym razem już nie z powodu pandemii, nie odbędzie się jednak Parada Parowozów. W tym roku na przeszkodzie stanął remont przebiegającej przez Wolsztyn linii kolejowej.
"Nie zamierzamy jednak zawieść turystów i miłośników parowozów. W najbliższy weekend, 30 kwietnia i 1 maja szykujemy imprezę, która zapewni im możliwie jak najwięcej kolejowych atrakcji. Pomimo remontu organizujemy w sobotę i w niedzielę krótkie przejazdy pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową - to będzie główna atrakcja imprezy" - powiedziała Anita Kubaś.
Podróże do Stefanowa i do Nowej Wsi odbywać się będą zabytkowym pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową Ol49-69. Po południu, po skończonych przejazdach lokomotywa wjedzie na tzw. kanał oczystkowy w parowozowni i odbędzie się krótki pokaz obrządzania parowozu, polegający m.in. na szlakowaniu, wodowaniu i węglowaniu.
W najbliższy weekend wstęp do parowozowni będzie bezpłatny. Zaplanowano m.in. zwiedzanie z przewodnikiem, wystawę wolsztyńskich modeli parowozów w skali 1:10 i 1:5 oraz plenerową wystawą kolejową zorganizowana przez Izbę Pamięci "Stacja Stęszew".
Na miejscu pojawi się symulator lokomotywy EU07. Na najmłodszych czekać będą gry i zabawy oraz przejazdy kolejką parkową. Imprezę uświetni sobotni koncert Dixie Company. Impreza organizowana jest w związku z przypadającym w tym roku 115-leciem parowozowni.
Parowozownia w Wolsztynie posiada około 30 parowozów różnych serii, w tym trzy czynne lokomotywy. Organizatorami instytucji kultury są samorządy województwa, gminy Wolsztyn i powiatu wolsztyńskiego oraz PKP Cargo.
Wśród zgromadzonych w Wolsztynie parowozów są m.in. najstarszy, używany po wojnie w hucie Szczecin bezogniowy parowóz TKb b4 z 1912 r., znany z filmów "Pianista" czy "Miasto z morza" Ok1-359 z 1917 r., trzycylindrowy Ty1-76 z 1919 r., czy jedyny zachowany z tej serii na świecie parowóz Tr5-65 z 1921 r.
Podziwiać tu również można najstarszy parowóz produkcji polskiej Ok22-31 z 1929 r. oraz najszybszy, bo rozwijający niegdyś prędkość 130 km/h, Pm36-2 zwany "Piękną Heleną" z 1937 r.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/