Wystawę przybliżającą fenomen łosier, czyli powszechnych pielgrzymek dawnych mieszkańców Warmii, można oglądać od czwartku w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Prezentuje ona zabytki pochodzące m.in. z kilkunastu warmińskich sanktuariów.
Wystawa "Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii" będzie prezentowana do końca roku w dawnym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku, czyli głównym gmachu muzeum. Zebrano na niej dzieła sztuki - obrazy, rzeźby i wota - wypożyczone z 19 kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych. W większości nie były one wcześniej pokazywane na innych wystawach.
"Ekspozycja ma na celu przypomnienie niezwykłego fenomenu, jakim były warmińskie łosiery, ukazując je w odniesieniu do powszechnej idei pielgrzymowania i przynależnym jej rytom etiologicznym, rytuałom i gestom" - podało fromborskie muzeum.
Jak przypomnieli autorzy wystawy, na Warmii wykształtował się odrębny typ wotywnych pielgrzymek, określanych w gwarze jako łosiery. Stanowiły one formę konkretnego ślubu składanego w przypadku nieszczęść, chorób czy klęsk żywiołowych. Zwykle były to zbiorowe śluby mieszkańców miejscowości, którzy wspólnie pielgrzymowali z prośbą o wstawiennictwo do wybranego patrona czy kościoła. Największą popularność łosiery zyskały w XVIII wieku, gdy Warmię pustoszyły wojny i epidemie. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ aszw/