Na placu Wolności w Opolu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą utworzenia Związku Polaków w Niemczech.
Opolskie uroczystości setnej rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w katedrze, skąd organizatorzy, goście i poczty sztandarowe przemaszerowali na Plac Wolności. Tu, pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, złożono kwiaty.
Jak przypomniał Tadeusz Szczyrbak z wrocławskiej Rodziny Rodła, w tym roku obchodzimy 100. rocznicę utworzenia ZPwN oraz 90. rocznicę powstania znaku Rodła, którym posługiwali się mieszkający w III Rzeszy Polacy. Zdaniem Szczyrbaka, przyjęte podczas I Kongresu ZPwN "Prawdy Polaków" nie straciły na znaczeniu, pomimo upływu dziesięcioleci, co świadczy o ich uniwersalności i ponadczasowym charakterze przesłania.
Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 roku. Od początku działalności do wybuchu wojny jego siedzibą był Berlin. Organizacja skupiała ponad 30 tysięcy osób, żyjących w pięciu dzielnicach: Dzielnicy I w Opolu, Dzielnicy II w Berlinie, Dzielnicy III w Bochum, Dzielnicy IV w Olsztynie i Dzielnicy V - Pogranicze, z siedzibą w Złotowie. Największą pod względem liczebności była dzielnica III, która skupiała około 45 proc. wszystkich członków ZPwN.
Po wybuchu wojny ZPwN został przez władze niemieckie zdelegalizowany, a jego majątek skonfiskowano. Wielu działaczy organizacji zostało zamordowanych przez Niemców lub uwięzionych w obozach koncentracyjnych. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/