Miron Białoszewski patronować będzie ósmemu Festiwalowi Stolica Języka Polskiego, który odbędzie się od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu (Lubelskie). Cały program imprezy ma zostać ogłoszony do połowy czerwca.
„Od samego początku naszym skarbem jest publiczność. Przypomnę, że w pierwszej edycji uczestniczyło ponad 7 tys. osób, co zostało dostrzeżone w mediach ogólnopolskich. Jeden z dziennikarzy napisał, że od początku Dymitra z Goraja nie było tylu odwiedzających Szczebrzeszyn. To jest fenomen od naszego początku” – zaznaczył dyrektor artystyczny Piotr Duda podczas czwartkowej konferencji prasowej w Lublinie.
Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli, że Festiwal Stolica Języka Polskiego odbędzie się od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i w Zamościu. Zapowiedziano, że patronem ósmej odsłony będzie Miron Białoszewski.
Oprócz spotkań autorskich odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Pełen program ma zostać zaprezentowany do połowy czerwca. W trakcie festiwalu przyznana zostanie również Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.
Za pasmo językowe w tym roku będzie odpowiedzialny prof. Paweł Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. „Ze względu na wojnę w Ukrainie zaczynamy festiwal od rozmowy o propagandzie, o tym, jak różne czynniki, komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi (…) Dalej będziemy też rozmawiać o języku perswazji, manipulacji, o podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami” – zapowiedział prof. Nowak.
Dyrektor wykonawczy Katarzyna Sobieska dodała, że w tym roku do udziału w festiwalu zostali zaproszeni też autorzy ukraińscy. „Mamy niespodziankę dla osób, które mieszkają teraz w Szczebrzeszynie, a właśnie pochodzą z Ukrainy” – zaznaczyła Sobieska.
Podkreśliła, że festiwal otrzymał ministerialne wsparcie finansowe. Imprezę wspiera także miasto i gmina Szczebrzeszyn, miasto Zamość i starostwo zamojskie. „Przez cały rok pracujemy nad festiwalem. Kiedy kończy się jedna edycja, my już myślimy o kolejnej, o terminie, patronie, którego chcemy przypomnieć w następnej edycji” – wyjaśniła Sobieska.
Podczas zeszłorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbyło się ponad 110 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. 28 spotkań autorskich, 15 koncertów, 3 wystawy, 10 cyklów warsztatowych.
Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się w Szczebrzeszynie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki. (PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/