„Leskie wystawy nocą” - pod takim hasłem Lesko zaprasza do odwiedzenia w piątkowy wieczór wystaw przybliżających historię miasta i postaci z nim związanych, do obejrzenia filmu i spektaklu oraz posłuchania opowieści o mieście. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Jak zachęcał w rozmowie z PAP kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko Dawid Lipka w piątek wieczorem „historyczne przestrzenie w mieście” otworzą swoje drzwi i miłośnicy miasta i regionu będą mieli „niebywałą okazję do odwiedzenia dwóch, bardzo ciekawych wystaw stworzonych na 550-lecie nadania praw miejskich” i poznać historię miasta i okolic.
Na poddaszu leskiej biblioteki będzie można zobaczyć multimedialną wystawę „Czas Leska”. W trzech pomieszczeniach zostanie zaprezentowana interaktywna instalacja sięgająca do historii miasta i do wielkich nazwisk, postaci związanych z miastem: Stanisława i Piotra Kmitów, Wincentego Pola, burmistrza Aleksandra Śliżyńskiego oraz sprawiedliwych wśród narodów świata – Franciszki i Józefa Zwonarzów.„Autor Jarosław Figura uruchamia u oglądającego wszystkie zmysły poprzez muzykę, obraz, zapach i dotyk. Wywołuje tym samym ogromne emocje, wprowadzając zwiedzających w stan wzruszenia i zadumy. Cała opowiedziana historia miasta wychodzi z drzewa leszczyny, od której najprawdopodobniej przyjęło ono swą nazwę. Prowadzi nas za pomocą klepsydry czasu od wieku XV aż do współczesności, tocząc swe opowieści na tle specjalnie skomponowanej muzyki” – przybliżył wystawę Lipka.
Z kolei w odnowionej i przebudowanej dawnej świątyni ormiańskiej (datowanej na drugą połowę XVIII) przy miejskich plantach będzie można wzruszający spektakl „Jedno życie leskie” opowiadający o rodzinie Zwonarzów, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo, w trakcie II wojny światowej ratowali przed zagładą Żydów.
W tym samym miejscu będzie można zobaczyć też w Regionalnej Izbie Pamięci eksponaty związane z historią Leska i ludźmi żyjącymi na terenie gminy.
„Zobaczymy tam m.in. pierwotną tarczę zegara, który niegdyś odliczał czas na ratuszu, naczynia aptekarskie z apteki prowadzonej przez rodziny Barańskich i Moszczeńskich. Dodatkowo będzie okazja do spotkania z osobami, które są pasjonatami naszej ciekawej i pewnie nie wszystkim znanej historii. Z pewnością podzielą się niejedną anegdotą” – zachęcał Lipka.
W programie znalazła się też projekcja filmu „Lesko na starych fotografiach”, na których zwiedzający będą mogli poszukać i rozpoznać siebie, swoich bliskich czy znajomych.
„Być może ten wieczór skłoni nas do dawno nieodświeżanych wspomnień” – zastanawiał się Lipka.
Zaprosił jednocześnie do odwiedzenia w piątkowy wieczór miejskich przestrzeni kultury w Lesku. „Wiele form przekazu historycznego czekać będzie na państwa podczas +Leskich wystaw nocą+. Warto więc się wybrać” - zauważył. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/