Renowacja Pomnika Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanego potocznie „Ślązaczką”, trwa w Cieszynie. Katarzyna Koczwara z tamtejszego magistratu poinformowała w środę PAP, że zabezpieczony zostanie postument. Prace potrwają do 3 czerwca.
Koczwara poinformowała PAP, że renowacja odbywa z inicjatywy jednego z mieszkańców Cieszyna. „Prace zlecił Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni. Zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Powinny zakończyć się do 3 czerwca” – powiedziała.
Renowację wykonuje firma z Warszawy. Zakres prac obejmuje m.in. demontaż płyt granitowych, oczyszczenie konstrukcji i uzupełnienie ubytków, wykonanie hydroizolacji, montaż nowych płyt granitowych, a także czyszczenie i zabezpieczenie postumentu środkami impregnującymi.
Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwany też „cieszyńską Nike” lub „Ślązaczką”, został odsłonięty po raz pierwszy w 1934 roku. Jego autorem był rzeźbiarz Jan Raszka, weteranów legionistów śląskich.
Po wybuchu II wojny miejscowi zwolennicy hitlerowców zniszczyli monument, a poszczególne elementy zamierzali przetopić. Część z nich wykradli polscy harcerze i ukryli. Nie udało się im jednak zabrać wieńczącej monument figury ślązaczki. Po wojnie na miejscu pomnika ustawiony został obelisk wdzięczności dla armii sowieckiej. Został on rozebrany w latach 90-tych. W 2008 roku Pomnik Legionistów został ponownie odsłonięty. Został zrekonstruowany według projektu artysty-rzeźbiarza prof. Jana Hermy.
Legion Śląski, na czele którego stanął Hieronim Przepiliński, kierownik szkoły wydziałowej w Cieszynie i komendant organizacji sokolskich na Śląsku Cieszyńskim, zasiliło ponad 400 ochotników – młodych górników i metalowców, rzemieślników, uczniów i nauczycieli, kupców, urzędników, a także chłopów i górali. Legioniści wymaszerowali z Cieszyna 21 września 1914 r. Dotarli do Mszany Dolnej, gdzie po kilku reorganizacjach zrąb oddziału włączony został do II Brygady Legionów Polskich. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/