W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (Warmińsko-mazurskie) czynna jest od wtorku wystawa XVIII-wiecznej korespondencji urodzonego w tym mieście botanika Jerzego Andrzeja Helwinga (1666-1748). Ekspozycja przypomina jego osiągnięcia w zakresie paleontologii i geologii.
Jak przypomnieli muzealnicy, Helwing jest uważany za najwybitniejszą historyczną postać urodzoną w Węgorzewie i związaną z tym miastem. "Bardziej jest znany jako europejskiej rangi botanik, niż geolog czy paleontolog. A teraz, z okazji obchodów stulecia polskiej geologii, przyszła pora na pochylenie się nad jego dorobkiem poświęconym skarbom ziemi" - powiedziała PAP kurator wystawy Krystyna Jarosz.
Wystawa prezentuje korespondencję Helwinga ze światowej sławy szwajcarskim przyrodnikiem i prekursorem paleobotaniki Johannem Jacobem Scheuchzerem. To XVIII-wieczne listy przechowywane w Bibliotece Centralnej w Zurychu. Zostały odnalezione i opracowane przez prof. Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie Piotra Krzywca, dr Aleksandrę Arndt z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr. hab. Piotra Szreka z Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Na ekspozycji, która będzie dostępna do końca maja przyszłego roku, są też prezentowane osiągnięcia Helwinga w zakresie paleontologii i geologii na podstawie jego dwuczęściowej Litografii Węgorzewskiej, wydaną w 1717 i 1720 r. "Jego opracowania to pierwsze wydane druki poświęcone geologii i paleontologii z ilustracjami odnoszącymi się do ziem polskich" - przypomniała Jarosz.
Z dniem otwarcia tej wystawy węgorzewskie muzeum ogłosiło akcję pozyskiwania skarbów natury, skamielin i minerałów odnalezionych w okolicy.
Jerzy Andrzej Helwing (1666-1748), był przyrodnikiem, lekarzem i ewangelickim pastorem, założycielem doświadczalnego ogrodu aklimatyzacyjnego w Stulichach koło Węgorzewa. Gromadził rzadkie okazy flory i fauny, ptasie jaja, kolekcje skamielin, minerałów i bursztynów. W skład jego zbiorów wchodziły również zabytki archeologiczne. Sporządzał bogate i cenione zielniki, z których trzy znajdują się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Opublikował blisko 30 prac naukowych.
W uznaniu zasług Helwinga dla botaniki na jego cześć nazwano rodzinę azjatyckich krzewów - okaz z gatunku helwingia japonica rośnie przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ pat/