W ramach obchodów Dni Historia Płocka, który obchodzi 785. rocznicę lokacji miasta, w piątek rozpoczął się tam 14. Jarmark Tumski, na który przyjechało ponad 350 wystawców z całej Polski, w tym kolekcjonerów. W tym roku Płock jest Stolicą Kultury Mazowsza.
Przygotowano m.in. miasteczko rycerskie, gdzie będzie można poczuć atmosferę średniowiecznej osady - będą tam m.in. pokazy historyczne i opowieści o dawnych tańcach, ucztowaniu i broni. Z kolei z okazji kolejnego Jarmarku Tumskiego wybito w limitowanym nakładzie 200 egzemplarzy brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z 1136 r. - w czasach jego panowania Płock był stolicą Polski.
Uroczyste otwarcie Dni Historii Płocka oraz 14. Jarmarku Tumskiego odbyło się w piątek na ul. Tumskiej, głównym pasażu w najstarszej części miasta, gdzie swoje kramy, w tym w sąsiedztwie Muzeum Mazowieckiego, otworzyli m.in. kolekcjonerzy. Na święto Płocka, który obchodzi 785. rocznicę lokacji, przygotowano specjalny tort.
„Chcemy, żeby Płock podczas swego święta i Jarmarku Tumskiego stał się w tych dniach wyjątkowym miejscem, goszczącym kolekcjonerów, wystawców i turystów z całej Polski. Atrakcji nie zabraknie” - powiedział, inaugurując oba wydarzenia, które potrwają do niedzieli, prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
Prezydent Płocka przekazał klucz do bram miasta ambasadorowi Jarmarku Tumskiego, kolekcjonerowi Bohdanowi Kowalczykowi. Od marszałka Adama Struzika odebrał on też klucz do Stolicy Kultury Mazowsza, którą w tym roku jest właśnie Płock.
„Jarmark Tumski to wydarzenie dla pasjonatów historii i kolekcjonerstwa. W tym roku mamy ponad 350 stoisk, które przygotowali wystawcy z całej Polski. Dodatkową, niewątpliwą atrakcją jest też okolicznościowa moneta, brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z 1136 r. wybita w ograniczonym nakładzie dwustu egzemplarzy” - powiedział ambasador Jarmarku Tumskiego.
W ramach wydarzeń przygotowanych na Dni Historii Płocka i 14. Jarmark Tumski - jak informują organizatorzy - będzie można m.in. spotkać Mazowiecką Drużynę Miecława, która zaprezentuje uzbrojenie Słowian i Wikingów. Będą pokazy rycerskich zmagań turniejowych, a także warsztaty historyczne, których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się np. jak zapleść słowiańskie warkocze czy jak wykonać słowiańskie motanki, czyli laleczki spełniające życzenia.
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna dla gości Dni Historii Płocka i 14. Jarmarku Tumskiego przygotowała wędrówkę szlakiem dziejów miasta ze zwiedzaniem zabytków. W towarzystwie przewodników odwiedzić będzie można m.in. katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowaną w latach 1130-44, jedną z najstarszych w Polsce i największą nekropolię Piastów, gdzie spoczywa m.in. Bolesław III Krzywousty, a także najstarszą polską - i jedną z najstarszych w Europie - szkołę, istniejącą nieprzerwanie od 1180 r. - obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.
Przewodnicy oprowadzą też chętnych po ekspozycjach Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Żydów Mazowieckich, a także odkryją tajemnice zabytkowych budynków Sądu Okręgowego i Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Muzeum Mazowieckie zaprasza z kolei na największe w Polsce stałe wystawy secesji i art deco, a także na kolekcjonerską wystawę czasową „The Beatles - Muzyka i Przeboje Wszech czasów” z prywatnej kolekcji Bohdana Kowalczyka - będzie można tam zobaczyć ponad 300 eksponatów: płyt gramofonowych, wydawnictw książkowych i plakatów, a także tablicę rejestracyjną ze słynnego zdjęcia, na którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr przechodzą po pasach przez Abbey Road w Londynie - fotografia stała się okładką albumu studyjnego zespołu „Abbey Road” z 1969 r.
Wydarzeniem towarzyszącym Dniom Historii Płocka i 14. Jarmarkowi Tumskiemu będzie zaplanowany na sobotę na Starym Rynku w Płocku 17. Międzynarodowy Festiwal Romów. Wystąpią tam m.in. zespoły Krystiano & Romen, Romanca, Elena i Cygańskie Czary, Carmen i Przyjaciele oraz grupa Imperio z Czech.
Udokumentowane początki grodu w Płocku sięgają X wieku. W 1075 r. utworzono tam stolicę biskupstwa, które jest jednym z najstarszych w Polsce. Miasto to było też jednym z pierwszych, które otrzymało przywilej nadający prawa miejskie. Akt lokacyjny został nadany z inicjatywy księcia Konrada I Mazowieckiego (1187-1247), a zachował się w dokumencie biskupa płockiego Piotra, który sprawował ten urząd w latach 1232-39.
Dokument lokacyjny Płocka, spisany po łacinie na pergaminie i liczący 30 wierszy, który przechowywany jest w płockim Archiwum Diecezjalnym, rozpoczyna się od słów: „W imię Pana. Amen. Wszystko, co dzieje się w czasie, razem z czasem ginie, jeżeli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione”.
Dyplom poświadczający lokację miasta kończy się zapisem daty: 1237 r. Jest to przypuszczalnie jedyny z zachowanych w Polsce dokumentów lokacyjnych miasta na prawie polskim z pierwszej połowy XIII wieku. (PAP)
mb/ pat/