Ponad 40 wystaw prac twórców z całego świata i wiele innych wydarzeń złoży się na program 21. Fotofestiwalu, który rozpocznie się w czwartek w Łodzi. Jego temat przewodni – WSPÓLNOTA współgra z faktem, że do programu włączono także Odesa Photo Day oraz Miesiąc Fotografii w Mińsku.
"Tegoroczny Fotofestiwal jest najbardziej aktualny w historii tego wydarzenia, ponieważ po wybuchu wojny w Ukrainie zdecydowaliśmy się go bardzo mocno przeprogramować. Szybko podjęliśmy decyzję, razem z palestyńskim reżyserem Mohamedem Almughanni oraz syryjskim filmowcem Ramim Shai, że wyprodukujemy dwa filmy dotyczące tego, co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej. Wydarzeń mocno zanurzonych w tym kontekście mamy na festiwalu bardzo dużo; jego program tworzyliśmy na bieżąco przez ostatnie dwa miesiące" - podkreślił Krzysztof Candrowicz z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu na konferencji prasowej we wtorek.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, na Fotofestiwalu będzie można obejrzeć ponad 40 wystaw prac twórców z całego świata, premiery filmowe i wziąć udział w wielu innych wydarzeniach. Do jego programu włączone zostały też Odesa Photo Days oraz Miesiąc Fotografii w Mińsku, dla których Łódź stała się bezpieczną przestrzenią artystycznej wypowiedzi, bo oba przeglądy nie mogły odbyć się w tym roku w Białorusi i Ukrainie. Ta idea współgra z przewodnim hasłem Fotofestiwalu, którym jest WSPÓLNOTA.
"Nasza wystawa pokazuje, czym naprawdę jest wspólnota, bo gdy rok temu nie mogliśmy zorganizować Miesiąca Fotografii w Mińsku, to dostaliśmy zaproszenie od naszych niesamowitych kolegów (z Fotofestiwalu - przyp. PAP). W tym roku taką szansę dostaliśmy nie tylko my, ale też Odesa Photo Days i to pokazuje, jak Polacy nas wspierają. Malujemy teraz ściany dla Ukraińców, wieszamy zdjęcia i nie trzeba żadnych pieniędzy - wystarczy dobra wola" - zaznaczył Andrij Lankiewicz dyrektor artystyczny Miesiąca Fotografii w Mińsku.
Białoruscy artyści pokażą wystawę "Dom, który nie istnieje". Jak wyjaśnił Lankiewicz, tytuł oddaje rozbicie Białorusinów, których część żyje na emigracji, a w grupie tych, którzy zostali w kraju wielu zmuszonych jest ukrywać się ze swoimi poglądami. Dlatego też wiele prac na ekspozycji pozostanie anonimowa.
Wystawy Fotofestiwalu będzie można zobaczyć w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki - gdzie w czwartek odbędzie się jego otwarcie połączone z koncertem ukraińskiej folkowej grupy YAGODY, a także w Muzeum Książki Artystycznej, OFF Piotrkowska i w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto.
"Wspólnotowość, wdzięczność i skupienie się na tym, co najważniejsze, będzie towarzyszyło nam nie tylko na wystawach, ale podczas różnych performatywnych działań. To będą dwa i pół tygodnia bardzo emocjonalnych, bliskich spotkań z naciskiem na autentyczny, bezpretensjonalny kontakt międzyludzki. Zresztą nie tylko taki, bo rozszerzyliśmy kontekst wspólnoty o wymiar międzygatunkowy; jedna z wystaw w programie głównym "Wolność, równość, bioróżnorodność" opowiada o naszych wspólnotach ze zwierzętami i innymi żywymi organizmami" - dodał Candrowicz.
W temat Fotofestiwalu wpisują się jego wydarzenia towarzyszące. W piątek wystartuje trzydniowy Festiwal Wszystkich Kultur celebrujący wielokulturowość ulicy Piotrkowskiej. Z restauracji, barów i kawiarni popłynie muzyka z krajów pochodzenia ich założycieli. Muzyczne wydarzenia zaplanowano też w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej przy ulicy Pomorskiej 18 oraz w klubie DOM, gdzie zagrają DJ-e z Ukrainy: Badalian, Facheroia i Shjva.
Z kolei w sobotę na Rynku Bałuckim stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne. Wystarczy zaprosić sąsiadów i siąść z nimi do stołu, a fotograf Paweł Ogrodzki wykona zdjęcie, które będzie można zabrać ze sobą. W niedzielę studio stanie na Księżym Młynie, gdzie lokalni twórcy i animatorzy zaproszą na targi rękodzieła i staroci.
W samo południe serię wernisaży rozpocznie oficjalne otwarcie nowej łódzkiej instytucji: Muzeum Lalki. Tego dnia festiwalowa publiczność może liczyć też na oprowadzanie po wystawie przygotowanej przez Akademię Sztuk Pięknych "Zbiór nieskończony", warsztaty "Wejdź w patchwork" i na koniec dnia performans "Nie byłyśmy na księżycu" kolektywu Szumowar. W centrum festiwalowym w tym czasie trwać będą spotkania poświęcone książkom fotograficznym.
Weekend otwarcia to także oprowadzania kuratorskie, prowadzone przez twórców czterech wystaw grupowych z programu głównego WSPÓLNOTA, sześciu projektów pokazywanych w ramach sekcji Program Otwarty oraz czterech wystaw grupowych z Ukrainy, Białorusi i Czech w Programie Goście. Sobotni wieczór to tradycyjnie pokaz slajdów i wydarzenia towarzyszące trzem wystawom w Muzeum Książki Artystycznej. Fotofestiwal trwać będzie do 26 czerwca - jego pełny program można znaleźć w internecie.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/