Sejm opowiedział się w czwartek za przekształceniem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego celem są działania na rzecz dialogu i porozumienia Polaków z narodami Europy Wschodniej.
Za przyjęciem ustawy głosowało 445 posłów, nikt przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Sejm przyjął także poprawkę, która art. 13 nadaje brzmienie: "Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, o której mowa w art. 6 pkt 3 ustawy zmienianej w art. 1, staje się Radą Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego i działa, w dotychczasowym składzie, do końca kadencji rozpoczętej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.".
Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że nowo powołane Centrum będzie współpracowało z dziennikarzami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami w krajach, których dotyczy ustawa. Dodał, że celem ich działań będzie także przekazywanie polskiego punktu widzenia na sytuację w Rosji środowiskom opiniotwórczym w Europie Zachodniej, które jak zauważył, nie zawsze dostrzegają zagrożenia płynące ze strony reżimu na Kremlu.
W czasie debaty nad sprawozdaniem z prac Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie wszystkich ugrupowań popierali powołanie Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Poseł Konfederacji Robert Winnicki powiedział, że CPRDiP był "nietrafiony", ponieważ instytucje państwowe Federacji Rosyjskiej nie były skłonne do podejmowania rzeczywistego dialogu z Polską. Dodał, że "fundamentem dobrych relacji musi być poszanowanie suwerenności państw tej części Europy i poszanowanie praw mniejszości narodowych".
"Po agresji putinowskiej Rosji zmiana zakresu działalności Centrum jest całkowicie słuszna" - zauważył poseł KO Piotr Adamowicz. Zwrócił jednak uwagę na możliwość odmiennego traktowania obszaru obwodu królewieckiego, który jest bliżej związany z Europą Zachodnią, a przez to bardziej odporny na wpływ propagandy kremlowskiej. Posłowie zwracali również uwagę na wybór patrona nowej instytucji. "Pomysłodawcom projektu chciałbym podziękować za przypomnienie tego znanego, utalentowanego pisarza, dziennikarza i publicysty politycznego" - powiedział poseł Krzysztof Piątkowski (KO).
Odpowiadając na pytania posłów wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że nowo powołane Centrum będzie współpracowało z dziennikarzami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami w krajach, których dotyczy ustawa. Dodał, że celem ich działań będzie także przekazywanie polskiego punktu widzenia na sytuację w Rosji środowiskom opiniotwórczym w Europie Zachodniej, które jak zauważył, nie zawsze dostrzegają zagrożenia płynące ze strony reżimu na Kremlu. Podkreślił, że pracownicy CPRDiP kontynuujący swoją misję w nowym Centrum, będą wykorzystywać dotychczasowe, budowane przez lata kontakty. Dodał, że celem Centrum będzie współpraca także z innymi narodami, zamieszkującymi w granicach tych państw. Wśród nich wymienił Tatarów i Ormian.
Zgodnie z ustawą, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zostanie przekształcone w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, a cel jego działania zostanie poszerzony. Celem działalności Centrum jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wsch.
Zgodnie z ustawą, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zostanie przekształcone w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, a cel jego działania zostanie poszerzony. Celem działalności Centrum jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.
Do zadań Centrum należy prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności wydawniczej, a także upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród zadań jest ponadto prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej; zwalczanie stereotypów; przeciwdziałanie dezinformacji; organizowanie konferencji, seminariów, wykładów oraz debat publicznych; dofinansowywanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami; prowadzenie programów stypendialnych; utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi.(PAP)
Autorzy: Anna Kruszyńska, Michał Szukała
akr/ szuk/ pat/