Do końca lipca na rynku w Jaśle (Podkarpackie) można obejrzeć wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Artysta w 1928 roku urodził się w tym mieście.
Jak poinformowała w piątek Katarzyna Pacwa z Jasielskiego Domu Kultury, "ekspozycja, na którą składa się 20 prac jest jednym z elementów projektu +Jasielski Festival X Muzy+".
"Przedsięwzięcie realizowane przez Jasielski Dom Kultury zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury" – powiedziała.
Zwróciła uwagę, że "Matuszkiewicz, wybitny polski muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej, tworzył utwory, które bardzo mocno zapadły w pamięć".
"Potrafił łączyć przebojowość i chwytliwość głównych tematów z podporządkowaniem swojej muzyki do wymogów filmowej ilustracji. Zatrzymując się przed poszczególnymi kadrami, m.in. z +Janosika+, +Wojny domowej+ czy +Nie lubię poniedziałku+, nie sposób sobie nie przypomnieć utworów z tych filmów" – wyjaśniła Pacwa.
Wyjątkowość kompozycji Jerzego Matuszkiewicza – dodała – "polega na tym, że ścieżki dźwiękowej można słuchać bez obrazu".
Celem "Jasielskiego Festivalu X Muzy" jest upamiętnianie urodzonego w Jaśle Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, honorowego obywatela miasta.
"Duduś" Matuszkiewicz od piątego roku życia grał na fortepianie, tajniki gry na akordeonie zgłębił samodzielnie podczas okupacji, a po wojnie zainteresował się klarnetem i saksofonem. W 1949 r. ukończył szkołę muzyczną, ale studia wybrał na wydziale operatorskim w łódzkiej filmówce. Z grania jazzu jednak nie zrezygnował.
Był współzałożycielem grupy Melomani oraz jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 r. został odznaczony przez krakowski Jazz Club medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską Piwnicę pod Baranami brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 r. otrzymał Złotego Fryderyka. W marcu 2012 r. został Honorowym Obywatelem Jasła.
Słynny saksofonista, muzyk i kompozytor jest fundatorem: fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, stypendiów dla uzdolnionej artystycznie jasielskiej młodzieży, wspierał także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza w Jaśle.
Matuszkiewicz skomponował m.in. muzykę do blisko 200 filmów animowanych, fabularnych i seriali. Zmarł 31 lipca 2021 r. w Warszawie.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ dki/