Dialog i spotkania młodych ludzi z Izraela i Polski to klucz do budowania porozumienia między naszymi narodami – zaznaczył w poniedziałek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem w Lublinie ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. Dodał, że to w ich rękach jest przyszłość naszych wzajemnych relacji.
Podczas swojego wykładu na KUL ambasador podkreślił niezwykle ważną rolę Polski w historii narodu żydowskiego. "Tysiąc lat wspólnej koegzystencji na ziemiach polskich jest podstawą dobrej obecnej i przyszłej współpracy (…) Winniśmy razem podążać w kierunku rozwiązywania problemów, z którymi obecnie zmaga się Polska, Izrael i cała Europa. Wyzwania niosą z sobą nowe możliwości. Podjęcie tych wyzwań jest naszym zadaniem" – zaznaczył Yacov Livne.
Wskazał, że źródłem wielu konfliktów jest brak szacunku między stronami, które nie rozumieją siebie wzajemnie. "Mój naród bardzo mocno tego doświadczył. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów – mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji. To jest odpowiedź na wyzwania, które stoją przed nami w przyszłości" – dodał ambasador.
Wyjaśnił też, że znacznie łatwiej jest dokonywać zniekształceń historii, gdy nie znamy historii własnej i historii naszego sąsiada. Dlatego - według niego - naszą odpowiedzialnością jest prowadzenie wnikliwych badań i uczenie się z historii opartej na faktach. Ambasador wskazał też na wartość współpracy na płaszczyźnie akademickiej. "Spotkania młodych Polaków i Izraelczyków to inwestowanie w naszą wspólną przyszłość. To w ich rękach jest przyszłość naszych wzajemnych relacji" – ocenił.
Wizyta ambasadora Izraela w Polsce na KUL jest kontynuacją wcześniej rozpoczętej współpracy. W planach jest otwarcie na KUL Centrum Abrahama Joshuy Heschela, którego zadaniem będzie realizowanie wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży żydowskiej i polskiej. "Celem tego centrum jest budowanie mostów i rozwijanie współpracy polsko-izraelskiej na płaszczyźnie akademickiej i kulturowej" – dodał rektor KUL.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mir/