Dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli polscy uczniowie na 52. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej; reprezentujący Polskę na 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej wywalczyli cztery krążki: jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy – podaje w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Na 52. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej srebrne medale zdobyli: Filip Baciak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie i Stanisław Karpiejczyk – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Brązowe medale zdobyli: Mateusz Kamiński – uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie i Kacper Paciorek – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Wyróżnieniem otrzymał Piotr Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
To najlepsze od kilku lat wyniki naszych uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej.
Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (International Physics Olympiad - IPhO) odbyła się w Warszawie w 1967 r. W zawodach uczestniczyli wówczas reprezentanci tylko 5 krajów. Konkurs zorganizował prof. Czesław Ścisłowski. Z czasem przedsięwzięcie zaczęło się rozwijać. W 2018 r. w olimpiadzie uczestniczyły drużyny z aż 92 państw z całego świata.
Do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej poszczególne kraje delegują 5 utalentowanych młodych fizyków. Podczas zawodów uczniowie mierzą się z egzaminem eksperymentalnym i teoretycznym.
Następna edycja olimpiady odbędzie się w Japonii w 2023 r.
Na 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej złoty medal zdobył Michał Lipiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który zajął 28 miejsce.
Srebrne medale zdobyli: Adam Sukiennik z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej w Łodzi (zajął 55 miejsce) i Roman Buksak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie (66 miejsce).
Brązowy medal zdobył Dominik Duch z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.
W 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zorganizowanej przez Uniwersytet Nankai (Chiny) uczestniczyło ponad 300 zawodników reprezentujących 83 kraje. Z powodu pandemii COVID-19 – podobnie jak w roku 2020 i 2021 – zawody odbyły się w formule zdalnej. Zawodnicy mierzyli się z 9 zadaniami teoretycznymi.
Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (International Chemistry Olympiad, IChO) organizowana jest od 1968 r. Po raz pierwszy odbyła się w Pradze, zorganizowana została z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. IChO odbyła się trzykrotnie w Polsce: w 1969 r. w Katowicach, w 1978 r. w Toruniu oraz w 1991 r. w Łodzi.
W zawodach międzynarodowych uczestniczą zwycięzcy krajowych rywalizacji. Złote medale otrzymuje 12 proc. najlepszych uczniów, srebrne – 22 proc., a brązowe kolejne 32 proc. uczestników. Nagroda specjalna jest przyznawana uczniowi, który uzyskał najwyższy ogólny wynik.
W ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia, której organizatorem była Japonia, nasi zawodnicy zdobyli trzy medale srebrne oraz jeden medal brązowy.
Organizatorem 55. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej będzie Szwajcaria. (PAP)
(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/