Przedstawiciele węgierskiej Polonii, polscy dyplomaci, przedstawiciele władz lokalnych i uczestnicy Rajdu Katyńskiego uczcili w poniedziałek w Budapeszcie 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej i święto Wojska Polskiego.
Z inicjatywy samorządu polskiego XXI dzielnicy Budapesztu (wyspa Csepel) odbyła się uroczystość przy położonej na terenie tej dzielnicy tablicy upamiętniającej węgierską pomoc Polakom w czasie bolszewickiej agresji.
Wieńce złożyli ambasador RP Sebastian Kęciek, konsul Andrzej Kalinowski, delegacja węgierskiego samorządu, w tym burmistrz XXI dzielnicy Lenard Borbely, oraz przedstawiciele miejscowego samorządu polskiego, w tym jego przewodnicząca Halina Csucs.
Ufundowaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tablicę na wyspie Csepel odsłonili w 2012 roku na budynku siedziby samorządu dzielnicowego ówcześni prezydenci Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i Pal Schmitt.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej Węgry kilkakrotnie dostarczyły pomoc Polsce. Pierwsza dostawa dotarła już pod koniec 1918 roku. Największy transport trafił jednak do Polski 12-13 sierpnia 1920 roku, a więc tuż przed Bitwą Warszawską. Składało się na niego 35 mln nabojów do karabinu Mausera, 22 mln nabojów do karabinu Mannlichera, 240 kuchni polowych, 200 polowych skrzyń do gotowania oraz 80 polowych pieców piekarniczych.
Kwiaty i wieńce złożono w poniedziałek także przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Budapeszcie. Uroczystość wspomnieniową poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, a modlitwę za poległych i za Ojczyznę odmówił proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak.
W uroczystości wzięli też udział m.in. ambasador Kęciek i konsul Kalinowski, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi, szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, Katarzyna Takacs oraz szef Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Bema Alfred Wtulich.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/