Metropolita warszawski przekazał relikwie bł. księdza Jerzego Popiełuszki proboszczowi parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie – poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Kard. Nycz przekazał relikwie podczas kameralnej uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem przedstawicieli warszawskiej dzielnicy Bemowo i burmistrza III dzielnicy w Budapeszcie, które ze sobą współpracują.
"Przekazanie relikwii dla jednej z parafii budapesztańskiej to symboliczny znak, jaki robi Kościół przy okazji kultu świętych. Warto przypomnieć, że dla Polski to szczególnie symboliczny błogosławiony. Gdyby żył, miałby dziś 74 lata. W jego kapłańskim życiu cztery ostatnie lata były szczególnie ważne" – mówił kard. Nycz.
Przypomniał, że msze święte za ojczyznę organizowane przez ks. Popiełuszkę w parafii na Żoliborzu i słowa "Zło dobrem zwyciężaj", na których oparł swoją posługę kapłańską, przeszły do historii.
"Taki błogosławiony na pewno się przyjmie i będziecie się do niego modlić w tym trudnym czasie, który przeżywa obecnie Europa" – dodał metropolita warszawski.
Za otrzymane relikwie podziękował proboszcz parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie, ks. András Szili. Jak zastrzegł, to przede wszystkim wierni zabiegali o to, aby sprowadzić do ich parafii relikwie bł. ks. Popiełuszki.
"To dla nas wielki dar, za który bardzo dziękuję. Gdy zostałem proboszczem, byłem zdziwiony, że bardzo często otrzymywałem prośby i pytania o możliwość sprowadzenia relikwii" – wytłumaczył.
Dodał, że przy parafii powstało miejsce pamięci bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie jest kamienny różaniec, na którym wyryto całego jego życie i fragmenty homilii.
Obecna na uroczystości ambasadorka Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács podkreśliła, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest wyróżniającą się postacią, ponieważ "jego odwaga i tragiczna śmierć miały szczególne znaczenie, bo zginął za naszą wolność".
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r.
Do grona błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszkę włączył 6 czerwca 2010 r. Benedykt XVI. W 2014 r. papież Franciszek ustanowił go patronem Solidarności.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/