Kameralny chór „Accolada” z Rygi na Łotwie zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. W jego części konkursowej wzięło udział czternaście chórów i zespołów z Polski, Gruzji, Łotwy, Rumunii i Serbii.
W sobotę po południu międzynarodowe jury ogłosiło laureatów tegorocznej edycji tego festiwalu. Zakończy go koncert najlepszych wykonawców i gościa specjalnego - kameralnego chóru "Sofija" z Kijowa na Ukrainie, zdobywcy Grand Prix w ubiegłym roku.
Wszystkie prezentacje miały miejsce w soborze św. Trójcy w Hajnówce (Podlaskie). W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i sytuacją międzynarodową, w części konkursowej nie było wykonawców z Rosji, Białorusi i Ukrainy, czyli z krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem.
Dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz przyznał, że organizacja jego tegorocznej edycji, po raz kolejny przeniesionej z maja na wrzesień, nie była łatwa. "Sytuacja epidemiologiczna, a ostatnio i polityczna, stawiały szczególne wyzwania przed organizatorami. Udało nam się to pokonać" - mówił, dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
W tym roku jurorzy oceniali chóry w trzech kategoriach: chórów parafialnych wiejskich, parafialnych miejskich i innych. W grupie chórów parafialnych wiejskich pierwsze miejsce zdobył chór "Chabry" parafii prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego z Narwi.
Wśród chórów parafialnych miejskich przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: chórowi Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego z Belgradu w Serbii oraz katedralnemu chórowi soboru św. Trójcy w Hajnówce.
W grupie chórów innych również dwa chóry podzieliły się pierwszym miejscem: to gruziński chór "Pherkhisa" z Tbilisi oraz rumuński chór duchowieństwa diecezji Suczawa i Radauti "Stefan Nosievici" z Suczawy.
Grand Prix zdobył kameralny chór "Accolada" z Rygi na Łotwie, który również występował w kategorii chórów innych.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.
To 41. edycja powstałego w Hajnówce festiwalu. Przez wiele lat odbywał się on w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" prawie 20 lat temu przeniesiony został do Białegostoku. Jego tegoroczna edycja, która odbędzie się w drugiej połowie września, również organizowana jest jako 41. Weźmie w niej udział kilkanaście chórów z kraju i zagranicy, również nie będzie wykonawców z Rosji. Z Ukrainy w przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział tylko jeden wykonawca. Białoruskich będzie reprezentował chór założony przez uchodźców politycznych z Białorusi i działający w Warszawie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/