Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II zaczną się w opactwie westminsterskim w Londynie, co oznacza, że świątynia ta będzie miejscem pożegnania brytyjskiego monarchy po raz pierwszy od 1760 r.
Opactwo Westminsterskie jest miejscem pochówku 17 angielskich, szkockich lub brytyjskich monarchów (w niektórych przypadkach także ich małżonek), a ostatnim, który został tam złożony był w 1760 r. król Wielkiej Brytanii i Irlandii Jerzy II.
Ceremonie pogrzebowe wszystkich jego następców odbyły się w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, przy czym w przypadku królowej Wiktorii w 1901 r. tam miało miejsce tylko nabożeństwo pogrzebowe, natomiast trumna z jej ciałem została złożona w niewielkim mauzoleum na terenie parku przylegającego do zamku.
W ostatnich kilku dekadach w Opactwie Westminsterskim odbyły się nabożeństwa pogrzebowe trojga członków rodziny królewskiej - hrabiego Mountbattena w 1979 r., księżnej Diany w 1997 r. oraz królowej-matki, matki Elżbiety II w 2002 r. Wszyscy oni zostali jednak pochowani nie w Opactwie, lecz w innych miejscach.
Opactwo Westminsterskie było miejscem ślubu księżniczki Elżbiety - zanim jeszcze została królową Elżbietą II - z księciem Filipem w 1947 r. oraz jej koronacji w 1953 r.
Zgodnie z przedstawionym planem, w poniedziałek w Opactwie Westminsterskim odbędzie się nabożeństwo, po czym trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie po południu podczas następnego nabożeństwa będzie opuszczona do królewskiej krypty w kaplicy św. Jerzego, a wieczorem, podczas ceremonii już tylko dla rodziny królewskiej, zostanie złożona w grobie w kaplicy króla Jerzego VI.
Na przeprowadzenie nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim zdecydowano się z m.in. dlatego, by więcej osób mogło pożegnać Elżbietę II - mieści się tam ok. 2000 osób, podczas gdy w kaplicy św. Jerzego - 800. Poza tym w Londynie znacznie więcej osób może na ulicach obserwować kondukt pogrzebowy niż byłoby to w Windsorze.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ zm/