W oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie odbędzie się w czwartek kolejne wydarzenie związane z prezentowaną wystawą na temat „Solidarności”. Tym razem będzie to projekcja filmu „Beats of Freedom”.
Film pokazuje, jak muzyka może kreować wolność artystyczną w systemach autorytarnych, obrazować nastroje polityczne i artykułować postulaty społeczeństwa obywatelskiego. Wraz z Węgrami Polska cieszyła się opinią "najweselszego baraku obozu socjalistycznego". Dużą rolę odegrała w tym scena rockowa - przypomina Instytut Pileckiego.
Wyreżyserowany przez Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słotę "Beats of Freedom" opowiada o muzyce rockowej w czasach PRL z perspektywy Chrisa Salewicza, brytyjskiego dziennikarza polskiego pochodzenia. To film o dźwięku, który dał ludziom dawkę wolności - małą porcję wolności w społeczeństwie w dużej mierze kontrolowanym.
W czwartek w Instytucie Pileckiego pojawi się reżyser Leszek Gnoiński i odbędzie się dyskusja.
Od końca sierpnia w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego prezentowana jest wystawa "Solidarność. Pomoc. Wolność", opowiadająca o dziejach NSZZ "Solidarność". (PAP)
bml/ ap/