07.10.2022–04.11.2022
W związku ze zbliżającą się 160. rocznicą Powstania Styczniowego, Biuro Programu „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do nowego programu dotacyjnego – „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe do 4 listopada 2022 r. mogą składać wnioski o dofinansowanie w wysokości od 10 000 do 80 000 zł. Łączna kwota budżetu programu dotacyjnego to 4,5 mln zł.
Skierowany do szerokiego grona odbiorców program dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.
W ramach programu wspierane będą projekty włączające społeczności lokalne w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Inicjatywy te powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej.
Szczegóły dotyczące udziału w programie oraz wnioski można znaleźć na stronie Biura Programu „Niepodległa”: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/nabor-do-nowego-programu-dotacyjnego-powstanie-styczniowe-1863-1864/
Powstanie Styczniowe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziewiętnastowiecznej historii Polski. Spowodowane było wielkim przebudzeniem narodowym i patriotycznym Polaków, którzy postanowili strząsnąć pęta niewoli i odzyskać niepodległość. Mimo niedostatecznego przygotowania powstańcy toczyli przez półtora roku heroiczny bój z największą wówczas lądową armią świata. Walczyli pod znakiem trójdzielnego herbu, na którym obok Polskiego Orła i Litewskiej Pogoni widniał Michał Archanioł, oraz w myśl hasła: Równość–Wolność–Niepodległość. Insurekcja 1863–1864 stała się moralnym fundamentem dla tych, którzy w okresie Wielkiej Wojny walczyli o niepodległość ojczyzny. W wolnej Polsce powstańcy zyskali status weteranów i miano „żywych pomników” walki o wolność. Pamięć o Powstaniu silnie odcisnęła się w narodowej kulturze i stała się ważnym elementem w budowaniu świadomości historycznej i dziedzictwa kulturowego dla wielu pokoleń Polaków.
Źródło: Muzeum Historii Polski