Najbliższą datą kanonizacji Jana Pawła II wydaje się 27 kwietnia 2014 r. - takie przypuszczenie wyraził w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powiedział też, że trudno sobie wyobrazić, by w programie pielgrzymki Franciszka zabrakło Gniezna.
Jak mówił kardynał po powrocie z dni młodzieży w Rio de Janeiro, początkowo planowano na 8 grudnia wspólną kanonizację dwóch papieży związanych z Soborem Watykańskim II - błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II, ponieważ 8 grudnia 1965 r. zakończono obrady Soboru Watykańskiego II.
Kard. Nycz przyznał, że polscy hierarchowie zwrócili się do papieża Franciszka z prośbą o przeniesienie terminu kanonizacji na termin niewypadający zimą, gdy dzień jest krótki - żeby pielgrzymi mieliby łatwiej z dojazdem do Watykanu. Dodał, że powtarza się dwie daty: 24 listopada tego roku w uroczystość Chrystusa Króla i zakończenie Roku Wiary oraz 27 kwietnia 2014 r. w święto Miłosierdzia Bożego. Według kard. Nycza papież Franciszek życzliwie odniósł się do tej prośby i rozważa obie daty, a ostateczna decyzja zapadnie najpewniej 30 września na zaplanowanym konsystorzu kardynałów. Zaznaczył jednocześnie, że należy przypuszczać i mieć taką nadzieję, że bliższą datą kanonizacji bł. Jana Pawła II wydaje się termin wiosenny. Dodał, że termin ten umożliwi Kościołowi w Polsce dłuższe i głębsze przygotowanie się do tej kanonizacji.
Kard. Nycz przyznał, że polscy hierarchowie zwrócili się do papieża Franciszka z prośbą o przeniesienie terminu kanonizacji na termin niewypadający zimą, gdy dzień jest krótki - żeby pielgrzymi mieliby łatwiej z dojazdem do Watykanu. Dodał, że powtarza się dwie daty: 24 listopada tego roku w uroczystość Chrystusa Króla i zakończenie Roku Wiary oraz 27 kwietnia 2014 r. w święto Miłosierdzia Bożego.
Zapytany przez PAP, czy były rozmowy z papieżem Franciszkiem na temat rozdzielenia kanonizacji bł. Jana Pawła II i Jana XIII, kard. Nycz odpowiedział, że "polscy biskupi nigdy nawet jednym słowem nie wspominali o tym, żeby myśleć, mówić czy przygotowywać rozłączanie obu kanonizacji papieży". "Związek tych wielkich pontyfikatów jest tak oczywisty, że absolutnie jeden drugiego nie umniejszy, a wręcz przeciwnie” - zaznaczył metropolita warszawski.
Kard. Nycz powiedział też, że w planowanych na lipiec 2016 r. w Polsce Światowych Dniach Młodzieży będą partycypować wszystkie polskie diecezje, które zapewne przyjmą pielgrzymów przynajmniej na początkową część wydarzenia. "Trudno przyjąć milion pielgrzymów w 700-tysięcznym mieście, jakim jest Kraków" - dodał.
Pytany o miejsce, w którym mogłoby odbyć się spotkanie papieża z młodzieżą, kardynał powiedział, że nie mogą to być - ze względu na szczupłość miejsca - Błonia, ale dobrze skomunikowane miejsce na obrzeżach Krakowa.
Według kard. Nycza, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie należy się spodziewać ok. dwóch milionów młodych ludzi z Polski oraz 300-400 tys. z zagranicy.
Metropolita przypomniał, że zaproszenie papieża do Polski przez Episkopat i prezydenta związane było z 1050. rocznicą chrztu Polski. "Trudno wyobrazić sobie, żeby nie było Poznania i Gniezna w tej pielgrzymce, ale wyrażam taką pokorną nadzieję, że papież Franciszek nie opuści także naszej Warszawy” – zaznaczył. Dodał, że będzie to także temat do rozmowy w ramach Konferencji Episkopatu Polski, a potem przedłożenie wniosków papieżowi, w jaki sposób i w jakim wymiarze połączyć dzień młodzieży z wymiarem pielgrzymki.
Powiedział też, że jeśli zaistniałaby taka możliwość, to chciałby, by w stolicy papież mógł nie tylko zobaczyć, ale i wejść do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. "Czyli żeby była ona na tyle gotowa, (by) przyjąć ludzi i papieża" - powiedział. (PAP)
skz/ pz/ gma/