Przyjaciele i współpracownicy dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, prof. Zbigniewa Wawra organizują aukcję charytatywną, której celem jest zebranie środków na kontynuację leczenia onkologicznego.
Jesienią 2020 roku u prof. Wawra zdiagnozowano złośliwy nowotwór trzustki. Już wtedy zorganizowano pierwszą aukcję charytatywną online pod hasłem "Kultura dla człowieka kultury", co umożliwiło mu leczenie w Uniwersyteckiej Klinice w Dreźnie.
"Do tej pory Profesor przyjął 43 chemie, dzięki którym może czynnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe i naukowe. Jest bardzo cenionym fachowcem i szanowanym pracodawcą. Jego ciężka choroba wymaga dużych nakładów finansowych, które umożliwiają kontynuowanie leczenia. Dlatego my, przyjaciele i współpracownicy Profesora, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kolejnej aukcji online pod tym samym hasłem" - napisano w przesłanym PAP oświadczeniu.
Oferta aukcyjna będzie dostępna od 31 października. Szczegóły można znaleźć na stronie www.artinfo.pl.
Zbigniew Wawer jest muzealnikiem i historykiem wojskowości – znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.
W latach 2012-2016 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Od marca 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a od 2018 r. – dyrektora tej instytucji. Jest członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.
Jest autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii "Monte Cassino" – najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki "Wojsko polskie w II wojnie światowej" oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla "Rzeczypospolitej", "Mówią Wieki", "Poligon" i "Wojsko Polskie – Hachette". (PAP)
af/ aszw/