Fragment gotyckiego poliptyku z katedry fromborskiej znalazł się na znaczku pocztowym wyemitowanym przez Pocztę Polską. Przedstawia scenę narodzenia Jezusa. Wyszedł w nakładzie 2 mln sztuk.
Poczta Polska zaprezentowała w czwartek we Fromborku znaczek pocztowy przygotowany z myślą o Bożym Narodzeniu. Znaczek przedstawia fragment gotyckiego poliptyku wykonanego w 1504 r. dla fromborskiej katedry na zlecenie wuja Mikołaja Kopernika bpa Łukasza Watzenrode. Watzenrode był biskupem warmińskim.
Na znaczku zamieszczono jedną ze scen poliptyku, która przedstawia Boże Narodzenie. W szacie graficznej koperty FDC widnieje fotografia głównej części poliptyku, w której jest ukoronowana figura Najświętszej Maryi Panny w typie dziewicy apokaliptycznej, trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus.
Poczta wyemitowała 2 mln znaczków z fragmentem poliptyku z Fromborka. Znaczek ma wymiary 25,5 na 31,25 mm.
Poliptyk wykonany w 1504 r. przez 243 lata (1509-1752) był głównym ołtarzem fromborskiej katedry – w tym czasie w świątyni tej od 1510 r. do śmierci w 1543 r. kanonikiem był Mikołaj Kopernik. Dziś stojący w bocznej nawie poliptyk jest jednym z najcenniejszych zabytków we fromborskiej katedrze. Jednocześnie też jest jednym z niewielu gotyckich zabytków tej świątyni – średniowieczne wyposażenie katedry w XVII w. zrabowali Szwedzi
Prezentacji znaczka dokonano podczas I Kongresu Sacris "Dobra Kościoła – Troska i Odpowiedzialność". (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/