Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski spotkał się z wiceministrem edukacji Litwy Ramunasem Skaudžiusem, by omówić sytuację Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – podaje w piątek resort.
W wyniku realizowanej reformy oświatowej kilkunastu szkołom z polskim językiem nauczania w rejonach wileńskim, solecznickim i trockim zagraża likwidacja bądź zdegradowanie do niższego szczebla. Najgłośniej jest m.in. o polskim Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim. Władze lokalne skreśliły tam z rejestru szkolnego, bez zgody rodziców, uczniów klas 11 i 12 z powodu braku wymaganej ilości osób.
"Sekretarz Stanu @TRzymkowski spotkał się z wiceministrem edukacji Litwy Ramunasem Skaudžiusem i merem Trok Andriusem Šatevičiusem. Tematem spotkania była sytuacja Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu" – poinformowało MEiN na Twitterze.
Ministerstwo podało też wcześniej w piątek, że Rzymkowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożył wizytę w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. Wiceminister wręczył - w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka - dyplomy uznania społeczności szkolnej, w tym również samej szkole.
W piątek rano Rzymkowski był pytany w TVP Info, na jakim etapie są rozmowy ze stroną litewską w kwestii polskich szkół na Litwie i jakie są możliwości porozumienia.
"Musimy interweniować głównie w rejonie trockim, gdzie strona litewska, niestety, ale chce dwie ostatnie klasy szkoły zlikwidować. Ten spór chcemy jakoś rozwiązać, tym bardziej, że jest to szkoła imienia Longina Komołowskiego, która była wybudowana przez działaczy Solidarności zachodniopomorskiej" – powiedział Rzymkowski. "Nie chcemy, aby kwestie szkół kładły się cieniem na relacje polsko-litewskie" – stwierdził wiceminister.
Na Litwie jest około 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 12 tys. uczniów. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mir/