Stu kadetów z klas mundurowych wzięło udział w uroczystym ślubowaniu przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. W uroczystościach wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wiceszef resortu Marcin Ociepa.
Z udziałem pododdziałów 10 Brygady Logistycznej w Opolu, w niedzielę przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny (opolskie) odbyły się uroczystości ślubowania kadetów klas mundurowych. W uroczystościach wzięło udział stu kadetów z liceów w Tułowicach i Rybniku.
W swoim wystąpieniu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił wagę sił zbrojnych dla bezpieczeństwa i rozwoju państwa polskiego.
"Bezpieczeństwo jest warunkiem kluczowym dla rozwoju Polski; żeby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne; żeby Wojsko Polskie było silne, musi być liczne i dobrze uzbrojone. Chodzi o to, żeby odstraszyć agresora, chodzi o to, żeby agresor nie przekroczył granic Rzeczypospolitej, żeby Polski nie zaatakował" - powiedział Błaszczak.
Mówiąc o decyzji dotyczącej rozpoczęcia w przyszłym roku rewitalizacji Pomnika Czynu Powstańczego i otaczającego go terenu, który jest pod opieką wojska, minister Błaszczak przypomniał wyjątkową rolę, jaką Góra św. Anny, wokół której w 1921 roku toczyła się najkrwawsza bitwa III Powstania Śląskiego, pełni w historii Polski.
Wiceminister Ociepa podkreślił rolę upamiętnień wydarzeń historycznych, dzięki którym Polska nie tylko odzyskała niepodległość w 1918 roku, ale i w wyniku powstania Wielkopolskiego i trzech Powstań Śląskich odzyskała ziemie zamieszkałe przez ludność polską i silne gospodarczo. Jak powiedział PAP, w przyszłym roku na rewitalizację terenu na Górze św. Anny i samego pomnika MON przekaże około 40 mln złotych. Planowana jest także "dekomunizacja" części pomnika, na której znajduje się sierp i młot - symbol komunistycznego totalitaryzmu.
"Chciałem za to bardzo serdecznie podziękować, bo dokładnie w ten sposób chcemy zamknąć klamrą te obchody 100-lecia Niepodległości, 100-lecia Powstań Śląskich - tych wszystkich obchodów wokół tych dzielnych ludzi, którzy walczyli o polskość tych ziem" - wyjaśnił Ociepa. Dodał, że jest to już kolejna inicjatywa dotycząca uczczenia powstańców śląskich. "Pan premier także w zeszłym roku awansował pośmiertnie tych, którzy brali udział w Powstaniach Śląskich. To też był bardzo wyraźny gest - po stu latach Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach" - ocenił wiceminister obrony narodowej.
Przedstawiciel kadetów przypomniał, że także dla nich miejsce ślubowania ma szczególne znaczenie, ponieważ w okolicach Gogolina, 21 maja 1921 roku, podczas III Powstania Śląskiego zginął pochodzący z Kresów Wschodnich 16-letni Karol Chodkiewicz - jeden ze stuosobowej grupy kadetów, którzy zbiegli z korpusów w Modlinie i we Lwowie, by na Śląsku walczyć o zachodnie granice odradzającego się państwa polskiego. Według źródeł historycznych, w trzecim powstaniu zginęło czterech kadetów. Kolejnych czterech, ciężko rannych, prawdopodobnie zmarło w niemieckiej niewoli.
W pięciu szkołach na terenie województwa opolskiego działa osiem klas wojskowych, w których uczy się blisko 200 kadetów. Łącznie w całej Polsce w ponad 750 klasach wojskowych w 265 szkołach uczy się niemal 20 tys. uczniów. Dla młodzieży szkolnej zainteresowanej służbą wojskową resort prowadzi trzy programy: Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe oraz CYBER.MIL z klasą - klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i technologie informatyczne. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ dki/