Chcemy pokazać, że pamięć o Powstaniu będzie żyła. To jest nasze zobowiązanie – powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, komentując finał tegorocznego konkursu fotograficznego Pamięć „W” kadrze.
Z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało po raz czwarty konkurs fotograficzny Pamięć "W" kadrze na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, w dowolnym miejscu na świecie podczas koncertów, uroczystości, wystawy lub innego wydarzenia.
Zdjęcia wykonane aparatami lub za pomocą smartfonów oceniło jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal - zawodowi fotografowie - i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Dla nas jest to niesamowite, że część zdjęć jest przesyłana spoza Warszawy, spoza Polski. Jedną z idei tego konkursu jest uchwycenie momentu, który jest pewnego rodzaju sztafetą pokoleń. Chcemy pokazać, że pamięć o Powstaniu żyje. Są ludzie, dla których jest ono ważną częścią tożsamości i którzy np. podczas wycieczki w Andach potrafią się zatrzymać i wykonać zdjęcie Powstańca. Te zdjęcia dokumentują pamięć o Powstaniu. W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy Grand Prix" - powiedział PAP Ołdakowski.
Zgłoszone zdjęcia oceniano w dwóch kategoriach - jako fotografie pojedyncze i jako fotoreportaż.
Autorką najlepszego zdjęcia, nagrodzonego Grand Prix w wysokości 10 tys. zł, została Monika Szymaszek.
"Do tegorocznego konkursu zgłoszono 1650 zdjęć. To dowód, że pamięć o Powstaniu jest żywa. Tego właśnie dotyczy zwycięskie zdjęcie, na którym Powstaniec salutuje grupie młodych ludzi z banerem +Pamiętamy!+" - wyjaśnił Ołdakowski,
Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w kategorii zdjęcie pojedyncze - Łukasz Kamiński i Jacek Turczyk - dostali nagrody rzeczowe. Wyróżnienie otrzymała fotografia Klaudii Cybulskiej.
Jacek Turczyk zajął także pierwsze miejsce w kategorii fotoreportażu. Drugie miejsce w tej kategorii jury przyznało Edycie Chrząszcz, trzecie - Piotrowi Łapińskiemu.
Konkurs Pamięć "W" kadrze trwał od 22 lipca do 7 sierpnia.
"Powstańcy mówią, że rządzi nimi +Generał Czas+. Co roku jest ich trochę mniej. Chcemy jednak pokazać im, że pamięć o Powstaniu będzie żyła. To jest nasze zobowiązanie i to całym świecie. W tym roku otrzymaliśmy zdjęcia z Nowej Zelandii, USA, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, łącznie z kilkudziesięciu krajów świata. Pamięć o Powstaniu stała się częścią polskiej tożsamości, także dla Polaków żyjących na całym świecie" - ocenił dyrektor MHP. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/