Pięć polskich produkcji zostanie wyświetlonych podczas minifestiwalu Dni Filmu Polskiego, który rozpoczyna się w piątek w Słoweńskiej Kinotece w Lublanie. Festiwal rozpocznie się od projekcji filmu „Pociąg” z 1959 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
Jak poinformował Festiwal Wisła na stronie wydarzenia, prezentacja jednego z najważniejszych filmów Kawalerowicza w Lublanie ma związek z setną rocznicą urodzin tego wybitnego reżysera. W trakcie Dni Filmu Polskiego pokazane zostaną jednak przede wszystkim produkcje z ostatnich lat, w tym „Eastern” Piotra Adamskiego oraz „Śniegu nigdy już nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej.
W repertuarze znajduje się też dokument pod tytułem „1970” autorstwa Tomasza Wolskiego.
„Dokument przeniesie nas w czasie do grudnia tytułowego roku i pozwoli zobaczyć krwawo stłumione robotnicze protesty na Wybrzeżu – tym razem z perspektywy władz. Reżyser stworzył całościowy obraz wydarzeń, łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów, ożywających na ekranie dzięki animacjom” – napisał Festiwal Wisła.
Na zakończenie zostanie pokazany film „Inni ludzie” z 2021 roku w reżyserii Aleksandry Terpińskiej.
„Odkryjemy przed widzami znakomite debiuty oraz nowe obrazy twórców, którzy zdążyli już zgromadzić bogatą kolekcję nagród filmowych” – napisała na Facebooku ambasada RP w Lublanie. „W programie festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności. Kinowy ekran przybliży widzom nie tylko wspaniałe dzieła, ale także samą Polskę – bogaty krajobraz kraju i panoramę jego mieszkańców” – dodała placówka.
To nie jedyny pokaz polskich filmów w Słowenii w tym roku. W sierpniu Festiwal Wisła prezentował blok filmów krótkometrażowych studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej w Novej Goricy, natomiast 18 listopada Festiwal odwiedzi Izolę w południowo-zachodniej części kraju.
Dni Filmu Polskiego, które zorganizowane zostały we współpracy z ambasadą RP w Lublanie i Festiwalem Wisła, będą trwały w Kinotece Słoweńskiej do niedzieli. Jak poinformowała na Facebooku polska ambasada w Słowenii, po skontaktowaniu się z placówką możliwe jest otrzymanie bezpłatnych wejściówek na festiwal.
Słoweńska Kinoteka (Slovenska kinoteka) powstała w 1996 roku. Jej zadaniem jest tworzenie, ochrona i prezentacja kolekcji filmowej kina światowego, a także eksponatów muzealnych ważnych dla historii filmu i kina. (PAP)
mrf/ akl/