Pracownię sztucznej inteligencji (AI) otwarto oficjalnie w poniedziałek w XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Ma to być najlepiej wyposażone tego typu laboratorium w Polsce.
Program, w którego ramach uruchomiono pracownię, prowadzony jest pod opieką merytoryczną Ministerstwa Edukacji i Nauki. Finansuje go Intel.
Na laboratorium sztucznej inteligencji składa się zestaw wydajnych komputerów z oprogramowaniem przeznaczonym do tworzenia algorytmów AI. Posłuży ono nie tylko do nauki, ale też do tworzenia przez uczniów innowacyjnych projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Dyrektor szkoły Małgorzata Supłat podkreśliła, że to ogromna szansa edukacyjna dla młodych ludzi, a także prestiż w ofercie edukacyjnej proponowanej przez liceum.
"Uruchomienie w naszym liceum laboratorium sztucznej inteligencji da naszym obecnym i przyszłym uczniom możliwość rozwinięcia umiejętności technologicznych i sposobu myślenia niezbędnego do wykonywania zawodów przyszłości" – podkreśliła.
"Chcemy korzystać z programów edukacyjnych Intela na lekcjach wielu przedmiotów i budować u młodzieży umiejętność myślenia projektowego, współpracy, programowania, analizowania, interpretowania i logicznego rozwiązywania złożonych problemów, czyli wychowywać ku innowacyjności i kreatywności – cech niezbędnych w wielu dziedzinach na rynku pracy" – dodała dyrektor szkoły.
Jak podkreśliła obecna podczas otwarcia pracowni pełnomocnik premiera ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska rozwijanie kompetencji przyszłości jest kluczowe nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli.
"Warto podkreślić, jak ważna jest współpraca administracji z sektorem prywatnym – właśnie dzięki niej możemy uczestniczyć w dzisiejszym otwarciu. Jestem przekonana, że ta pracownia pozwoli na rozwijanie talentów kolejnych uczniów" – powiedziała.
Program AI for Youth, w którym uczestniczy poznańskie XXV LO, to jeden z programów Intel Digital Readiness, mających na celu rozwój wiedzy z zakresu stosowania sztucznej inteligencji. Polska była jednym z trzech pierwszych krajów na świecie, które pilotowały AI for Youth.
Polska edycja pilotażowa została przeprowadzona w 2019 r. i zaangażowała ponad 100 uczniów z liceów w Poznaniu i Gdańsku.
"Sens nowatorskiej edukacji żywo koresponduje z rzeczywistością społeczną i technologiczną. Pragniemy, aby młodzież mająca możliwość edukacji w zakresie sztucznej inteligencji stawała się twórcami rozwiązań, które będą miały wpływ na gospodarkę oraz metody wykonywania pracy przez ludzi. Edukacja szkolna przesiąknięta kulturą innowacyjności jest niezbędna do zbudowania trwale innowacyjnej gospodarki" – powiedziała w poniedziałek poznańska posłanka Jadwiga Emilewicz.
W 2019 r., jako minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz podpisała z wiceszefową Intela porozumienie na rzecz współpracy w propagowaniu wiedzy o sztucznej inteligencji.
W październiku podobne laboratorium uruchomiono w poznańskim II LO. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/