W najbliższą sobotę w Filharmonii Śląskiej w Katowicach zainaugurowane zostaną jubileuszowe, dziesiąte Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Tego dnia minie 12. rocznica śmierci kompozytora, którego życie było mocno związane ze stolicą Górnego Śląska.
Zmarły 12 listopada 2010 roku kompozytor jest patronem katowickiej filharmonii, która co roku upamiętnia go festiwalem - Dniami Henryka Mikołaja Góreckiego. W tym roku odbędą się one pod hasłem "koncerty - premiery - multimedia", a mottem wydarzenia będzie zapożyczone z utworu Góreckiego słowo "Choros".
"W różnych językach +Choros+ ma inne znaczenie: oznacza przestrzeń w greckim, taniec w łacinie, płacz w portugalskim, godzinę w chorwackim i serbskim. W tych znaczeniach szukaliśmy klucza do tegorocznego programu, w którym oczywiście zabrzmi też tytułowy +Choros+" - wyjaśniają organizatorzy festiwalu.
Inauguracja Dni odbędzie się w 12. rocznicę śmierci twórcy, zaś ostatni koncert z zaplanowano na 6 grudnia - 89. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpi ponad 40 artystów z kraju i zagranicy, wśród nich m.in. Dmytro Choni (fortepian), Negar Bouban (oud), Piotr Pławner (skrzypce, dyrygent), Joanna Freszel (sopran), Mariusz Godlewski (baryton), Maciej Tworek (dyrygent), Yaroslav Shemet (dyrygent) oraz wszystkie zespoły artystyczne Filharmonii Śląskiej.
Podczas festiwalu zaplanowano 10 prawykonań, w tym sześć utworów zamówionych specjalnie przez Filharmonię Śląską u współczesnych kompozytorów. Zabrzmi wiele kompozycji Góreckiego, ale też dzieła innych artystów.
Jeden z koncertów (27 listopada) katowicka filharmonia przygotowuje wspólnie z Teatrem Śląskim, w którego archiwach odnaleziono kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara do spektakli teatralnych z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Filharmonicy wykonają je podczas specjalnego koncertu, z towarzyszeniem hologramu.
Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecna Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). W 1958 r. zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Po skończonych studiach w 1965 r. związał się z macierzystą uczelnią. Od 1968 r. był jej wykładowcą. W 1975 r. został rektorem tej uczelni; funkcję tę pełnił przez cztery lata.
Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" - jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania. Stało się to dzięki nagraniu tego utworu przez London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw. Płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. W październiku 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach.(PAP)
mab/ aszw/