Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wystawa znajduje się w holu trzech spichlerzy na wyspie Ołowiance. Gros pamiątek z rejsów zmarłej 12 czerwca Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, liczne dokumenty oraz zbiór odznaczeń, medali i nagród, przekazał jej mąż, żeglarz, inżynier oraz konstruktor jachtów Wacław Liskiewicz.
W kolekcji znalazły się wimple, czyli proporczyki otrzymane w portach, do których podczas rejsu dookoła świata zawinął jacht „Mazurek”, oraz elementy wyposażenia jednostki. Szczególnie wyjątkowa jest nieprezentowana na co dzień płetwa statecznika wiatrowego samosteru w barwach narodowych, z wymalowanymi pierwszymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wśród eksponatów są również Srebrny Sekstant za Rejs Roku, którym Polka została uhonorowana w 1978 roku, certyfikat członkostwa w „The Explorers Club” i nagroda dla najlepszej Pomorskiej Żeglarki 50-lecia. Na wystawie znalazł się dziennik jachtowy „Mazurka”, a także strona rękopisu książki Chojnowskiej-Liskiewicz „Pierwsza dookoła świata”.
Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat. Tego wyczynu urodzona 15 lipca 1936 roku w Warszawie żeglarka dokonała na jachcie „Mazurek”, którego konstruktorem był jej mąż.
Historyczny rejs rozpoczął się 28 marca 1976 roku w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Polka płynęła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Pacyfik, Ocean Indyjski i ponownie przez Atlantyk. 20 marca 1978 roku, w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka, po pokonaniu 28696 mil morskich, przecięła własną trasę sprzed dwóch lat. 21 kwietnia wpłynęła do Las Palmas, a 18 czerwca Chojnowska-Liskiewicz i jej jacht zostali z honorami powitani w Gdańsku.(PAP)
md/ krys/