Ponad 170 osób pisało w czwartek Wielki Test z Historii Śląska. Tegorocznym tematem sprawdzianu było "Powstanie styczniowe na terenie dzisiejszego województwa śląskiego". Test odbył się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Test odbył się po raz trzeci. Z pytaniami nt. "Powstania styczniowego na terenie dzisiejszego województwa śląskiego" zmagali się uczniowie oraz dorośli pasjonaci historii z woj. śląskiego.
Przygotowano dla nich 30 pytań, w tym wiele wymagających pogłębionej wiedzy. Należało m.in. wiedzieć, którego z powstańców - przyjaciela Leona Wyczółkowskiego - przewieziono do Ołomuńca i osadzono w więzieniu; kiedy i gdzie pierwszy raz w Europie użyto w walkach pociągu pancernego; kto nosił pseudonim "Michał Smok"; kogo uważa się za "malarza Powstania Styczniowego". Autorzy testu przygotowali również polecenie, w którym należało wskazać, czy w zakładach w Dąbrowie Górniczej produkowano dla powstańców - a/karabiny, b/granaty, c/kosy.
W teście zamieszczono także kilka krótkich życiorysów powstańców a odpowiadający mieli za zadanie podać ich imiona i nazwiska, np. "Ten Górnoślązak pochodził ze wsi Grzawa w powiecie pszczyńskim. W powstaniu służył w żandarmerii. Zajmował się organizacją pomocy dla powstańców. Walczył w okolicach Częstochowy i Kłobucka. Jeden z jego braci został później biskupem pomocniczym diecezji wrocławskiej. On sam po przegranym powstaniu osiadł w dobrach radziwiłłowskich w Baranowicach, a księżna Magdalena Radziwiłłowa wystawiła mu nagrobek".
Nad przebiegiem testu czuwali m.in. historycy prof. Zygmunt Woźniczka, dr Marian Małecki.
Jak poinformowało Stowarzyszenie Projekt "Śląsk" poziom uczestników "był niezwykle wysoki". Jedenastu najlepszych pojedzie na wycieczki do Brukseli.
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
W internecie, na stronie www.slaskitest.pl, zamieszczono test internetowy.
Test organizowali Stowarzyszenie Projekt "Śląsk" oraz europoseł dr Marek Migalski.
W pierwszej edycji zorganizowanej w 2011 roku test nt. "Trzy powstania - droga Śląska do Polski" pisało ok. 140 osób, w ubiegłym roku 70 osób odpowiadało na pytania sprawdzające wiedzę z historii dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku.(PAP)
ktp/ abe/