Wystawę współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego w autorskiej interpretacji dziesięciu polskich malarzy można oglądać w krużgankach Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie. Prace powstały zgodnie ze wskazówkami przekazanymi przez św. Faustynę Kowalską.
Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy poinformował, że prezentowane obrazy powstały na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Ich twórcy kierowali się wskazówkami zawartymi w „Dzienniczku” św. Faustyny.
Wśród autorów znaleźli się: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz i Artur Wąsowski.
„Dziś niestety zachodnia sztuka sakralna umiera. Malarze, których obrazy prezentujemy, zgodzili się podjąć ryzyko jej odnowienia” - zaznaczył Dariusz Karłowicz.
Jak przekonują organizatorzy przedsięwzięcia, pokazywane obrazy nie są kopią istniejących wizerunków Jezusa Miłosiernego. „Artyści pracowali tak, jakby właśnie do nich zwróciła się s. Faustyna z zamówieniem. Malarze przed przystąpieniem do pracy odbyli staranne przygotowanie” - relacjonował pomysłodawca.
Ekspozycja powstała w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, zainicjowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Fundację Świętego Mikołaja oraz Teologię Polityczną. Celem przedsięwzięcia jest ożywienie sztuki sakralnej, przez powrót do kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz ożywienie mecenatu kościelnego sztuki wysokiej.
Dzięki współpracy z diecezją warszawsko-praską – zaznaczyli organizatorzy - prezentowane obrazy służyć będą celom sakralnym. Większość z nich ma już zarezerwowane miejsce w kościołach tej diecezji.
Wystawę współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego można oglądać bezpłatnie w krużgankach Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie do 6 stycznia 2023 r.
Najsłynniejszy wizerunek Jezusa Miłosiernego znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Jego autorem jest malarz Adolf Hyła (1897-1965).
Obraz "Jezu ufam Tobie", przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, to najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Bożego Miłosierdzia. Hyła stworzył go, wzorując się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej (znajduje się on w Wilnie). Jednak to właśnie dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie.
Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej w 1943 r. W 1944 r. stworzył kolejny obraz, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i który zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i Indonezji.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/