Publicysta Zbigniew Nosowski, Grupa Granica oraz Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej otrzymali w czwartek Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Gala wręczenia nagród odbyła się wieczorem w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Patronem nagrody jest zmarły w 2000 r. ks. Józef Tischner - kapłan, filozof, publicysta i pisarz, autor m.in. "Historii filozofii po góralsku", "Filozofii dramatu" i "Sporu o istnienie człowieka". Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Jak zaznaczają organizatorzy, nagroda "promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskość, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra".
Nagroda została przyznawana przez kapitułę w dwóch równorzędnych kategoriach: pisarstwa będącego kontynuacją Tischnerowskiego "myślenia według wartości" oraz za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.
Zbigniew Nosowski, dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma "Więź" został nagrodzony w pierwszej z tych kategorii. Jury doceniło cykl artykułów "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie", w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę Nosowskiego "Szukanie nadziei", czyli zbiór najważniejszych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat.
"W jego tekstach gorzka prawda o kryzysie polskiego katolicyzmu i nadużyciach w Kościele spotyka się z ufnością, że nazywanie zła może służyć wyzwoleniu. Wyzwoleniu ku chrześcijaństwu, które nie szuka oparcia we władzy, lecz w miłości – z tego i nie z tego świata" - uzasadnił wybór jurorów przewodniczący kapituły ks. Adam Boniecki.
"Zbigniew Nosowski, można to zaobserwować w tej książce (…), wchodzi coraz głębiej w tę bolesną problematykę, w której Kościół potrzebuje uzdrowienia i chcieliśmy to podkreślić wszyscy tą nagrodą – to jest droga wymagająca ogromnego taktu i ogromnej stanowczości. Właśnie za to jesteśmy Zbigniewowi Nosowskiemu wdzięczni, bo nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, a równocześnie konieczne" - mówił podczas uroczystości ks. Boniecki.
Laureat nagrodzone publikacje nazwał "katolickim dziennikarstwem śledczym", a dziękując jurorom za ich dostrzeżenie i docenienie, szczególne podziękowanie złożył "bohaterom tych reportaży śledczych, ludziom, którzy naprawdę są skrzywdzeni". "Można się od nich uczyć nadziei i odwagi w dążeniu do sprawiedliwości" - mówił.
W kategorii inicjatyw społecznych laureatami nagrody zostali Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W tej kategorii kapituła wskazała na szczególną rolę obu organizacji w pomocy uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.
Ks. Boniecki uzasadniając decyzję jurorów powiedział, że Grupa Granica skupiła szereg organizacji oraz lokalną ludność Podlasia wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc skrajnie wycieńczonym i osamotnionym ludziom, przerzucanym przez polsko-białoruską granicę. Ten sam cel przyświecał wolontariuszom warszawskiego KIK-u, którzy stworzyli na tamtym terenie Punkt Interwencji Kryzysowej.
"Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK–u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych" - podkreślił przewodniczący kapituły.
"To doświadczenie, które przeżywamy na granicy i okolicach granicy białorusko-polskiej jest straszliwie trudne i straszliwie zobowiązujące i dzięki Bogu, że są tacy ludzie, jak wymienieni tutaj (…). Wszyscy ci, którzy tym emigrantom, tym uciekinierom, tym ludziom w dramatycznej sytuacji wychodzą na spotkanie" - zaznaczył ks. Boniecki. "Ta nagroda jest także wyrazem naszej ogromnej wdzięczności" - podkreślił.
Jedna z przedstawicielek Grupy Granica powiedziała: "Ta nagroda jest wyrazem olbrzymiego wsparcia dla naszych działań, ale też niezgody na niehumanitarne traktowanie uchodźców i uchodźczyń przez władze naszego państwa, co ma miejsce na pograniczu".
Każdy z laureatów otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz 33 tys. zł. Fundatorami nagrody są: Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Kapitułę tworzy jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Wojciech Bonowicz, Paweł Dangel, Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.
Laureatami nagrody zostali do tej pory m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, s. Małgorzata Chmielewska, Jerzy Szacki, Paweł Śpiewak, ks. Jan Kracik, Karol Modzelewski, o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski, ks. Józef Krawiec, prof. Ireneusz Ziemiński, Ewa Siedlecka, ks. Mirosław Tosza, o. Ludwik Wiśniewski, Łukasz Garbal, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Aleksandra Domańska, Marina Hulia, Robert Piłat, ks. prof. Tomas Halik, Łukasz Lamża.(PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ aszw/